Bán Mária, a kultikus A. E. Bizottság egykori dobosa húsz éve költözött Budapestről az apró baranyai faluba, Kishajmásra. Itt első kézből tapasztalta meg a szegénységet és a szegénységből fakadó hátrányokat, ezért szabadidejében foglalkozni kezdett a rászoruló gyerekekkel. A korrepetálásokból, foglalkozásokból alakult ki az idén tíz éves Csepp Tanoda, ami mára pótolhatatlan tényezővé vált a kistérség életében. Nem kis állampolgári öntudatnak is bizonyságát adta, amikor kirakták a Tanodát az önkormányzati tulajdonban álló ingatlanból: a helyiek összefogtak, és leváltották a polgármestert meg a képviselő-testületet. Bemutatjuk az Emberség-díj 2021 jelölteket.
Mária a településre költözése után nem sokkal kezdett foglalkozni három gyerekkel a szabadidejében, miután látta, hogy az élet különböző területein milyen hátrányok éri őket a szegénységük miatt. Korrepetálta, társasjátékozni tanította a roma gyerekeket, ruha-, könyv- és játékadományt gyűjtött nekik. Igazán fontos visszaigazolás volt számára, amikor az egyik mentoráltját felvették a pécsi Gandhi Gimnáziumba.
Áldozatos munkájában fordulatot jelentett, amikor egy üzletember megismerte a történetét, „meglátta benne a jó értelemben vett megszállottságot”, és biztosította egy tanoda megalapításának anyagi feltételeit a helyi és környékbeli gyerekek részére. 2011-ben így jött létre a Kishajmási Csepp Tanoda, amiben jelenleg 14 gyerekkel foglalkoznak.
Bár már több önkéntes is jelen van a tanoda életében, Bán Mária napjai azóta sem lettek kevésbé mozgalmasak. Állandó „órarend szabályozza az életet”, délután tanul a gyerekekkel, az iskolai szünetekben napközis tábort, kirándulást, műveltségnövelő programokat szervez. Ismeri a gyerekek személyes érdeklődési körét, a tanoda adomány autójával sportolni, zenét tanulni viszi őket a közeli városokba.
A tanodás gyerekek tanulmányi eredménye jelentősen javult, az intenzív egyéni fejlesztés megmutatta hatását. Motiválttá váltak, a külön tehetségfejlesztési programnak köszönhetően pedig új lehetőségek is megnyíltak előttük az egyéni fejlődésre.
Mária állampolgári öntudatnak és civil kurázsinak is tanúbizonyságát adta. Miután az előző önkormányzattal megromlott viszony miatt kiköltöztették a Tanodát a település tulajdonában álló helységből, két évig a saját portáján rendezte be azt. 2019-ben függetlenként indult a helyi önkormányzati választáson, bejutott a testületbe, és már megválasztott képviselőként elérte, hogy az ingatlan újra a közjót szolgálja.
Munkája eredményeként a gyerekek zöme jó hírű gimnáziumban, érettségit adó középiskolában tanul tovább, vagy olyan szakgimnáziumban, ahol mindenki a maga számára kedves szakmát tanulhatja. És jobb esélyekkel vághat neki az életnek.
Támogasd az Emberség Erejével Alapítványt!
Tetszőleges, számodra talán nélkülözhető, de másoknak biztosan sokat jelentő összeg elutalásával támogathatod alapítványunk működését.