A pécsi civilek által használható önkormányzati ingatlanok pályázati rendszere, tanulmányutak a közösségi részvétel jó gyakorlatainak megismerésére más városokban. Néhány fontos eleme annak az idén januárban induló kezdeményezésnek, amely a Nevelők Háza Egyesület, Pécs önkormányzata és az Emberség Erejével Alapítvány együttműködésben valósul meg. A program sikere esetén Pécs lehet a helyi demokrácia és a közösségi részvétel egyik modellje, mintát mutatva további programok magyarországi megvalósítására.
A Változtassunk a helyi demokrácia kultúráján! című projekt lehetőséget teremt a valódi közösségi részvételen alapuló együttműködésekre. Fontos jellemzője, hogy a program aktív önkormányzati részvétellel valósul meg.
Az együttműködés során pécsi civilekből, politikusokból és hivatali tisztviselőkből álló csoport a közösségi részvétel működő, jó példáit látogatja meg az év során. Ezek keretében első kézből szerezhetnek tapasztalatot többek között a közösségi költségvetés folyamatáról, jó gyakorlatokat láthatnak a civilek és önkormányzatok közötti együttműködésre. A tanulmányutakat nemzetközi konferencia zárja le Pécsen az ősszel, ahol a megismert együttműködések és testvérvárosok jó gyakorlatai mutatkoznak be a pécsi civileknek.
A működő példák megismerése segítheti például a közösségi költségvetés módszerének és gyakorlatának kialakítását. A részvételi költségvetés bevezetésének szándéka a 2021 végén elfogadott Pécsi Civil Koncepcióban is megjelent, a társadalmi részvétel szélesítése és a demokratikus jogok gyakorlása érdekében.
Az év során az önkormányzati civil koncepciónak megfelelően elkészül a városi civil ingatlanhasználatot szabályozó stratégiai dokumentum. Ennek keretében létrejön egy olyan nyilvános adatbázis, melyben a civil szervezetek által használható, vagy közösségi célra hasznosítható városi ingatlanok szerepelnek. Az átlátható szabályozási dokumentum szolgálhat a jövőben alapjául annak, hogy a civilek milyen folyamat során juthatnak ingatlanhoz Pécsen.
Az ingatlanhasználati dokumentum a széles társadalmi nyilvánosság bevonásával áll össze, a civilek online kérdőíveken, városrészi fórumokon is megoszthatják majd észrevételeiket. A társadalmi egyeztetés során így megfogalmazhatók az elvek és elvárások a civilek részéről, hogy valós igények figyelembevételével alakíthasson ki az önkormányzat egy olyan szempontrendszert, amely a bérletekről, kedvezményes bérletekről vagy haszonkölcsönbe adásról, a funkciókról, időtávokról és feltételekről rendelkezik.
A mintegy 25 millió forint költségvetésű program a The Open Society Initiative for Europe (OSIFE) támogatásával valósul meg 2022. január 1. és 2022. december 31. között. A megvalósító Emberség Erejével Alapítvány fő partnerei Pécs önkormányzata és a Nevelők Háza Egyesület. Szakmai és együttműködő partnerek a Budapest Intézet és a NIOK, illetve a Motiváció Műhely és Dialóg Egyesület. Utóbbi két szervezet hasonló programot indít Szegeden és Miskolcon.