Eltelt az első hónap, túl vagyunk néhány online műhelyen, beállt a rendszer, hogy szerdán esténként összegyűlik a csapat. Ismerkedünk egymással, ami ebben a formában sokkal nehezebb, mint egy képzésen, de egyre több név és arc kapcsolódik össze, látszik kik azok, akik könnyebben megszólalnak egy ilyen nagyobb csoportban és kik azok akik egyenlőre figyelnek. Nyirati András beszámolója az Obama Foundation Leaders Europe programról.
A hihetetlen nagy gratuláció cunami közepette ígéretet tettem, hogy időközönként beszámolok róla, mi is történik velem, mint #ObamaLeader, ebben a folyamatban. Nagyon inspiráló az egész közeg, tényleg mindenféle ember gyűlt össze szerte a világból. Bár a hátterünk különbözik, mégis rengeteg mindenben teljes összhang van közöttünk.
Az első témánk az értékközpontú (értékvezérelt) vezetés volt. Megfogalmaztuk magunknak azokat a legfontosabb értékeket, amelyek vezérelnek minket a társadalmi változásért folyó munkánk során. Beszéltünk példaképeinkről és az ő értékeikről. Olyan vezetőkkel találkozhattunk és beszélhettünk, mint David Simas, az Obama Foundation CEO-ja és Sadiq Khan, London polgármestere.
Ilyenkor néha még meg kellett csipkednem magam, hogy ez tényleg megtörténik-e, hogy ilyen fontosságú és tapasztalatú vezetők csak úgy bekapcsolódnak, partnerként kezelnek és őszintén megosztják gondolataikat, személyes történeteiket velünk. David beszélt a munka és magánélet egyensúlyának fontosságáról, és azokról a nehéz helyzetekről, mikor a céljaink eléréséhez néha a saját értékeinket is megsértve kompromisszumokat kell kötnünk. Aranyszabályként azt fogalmazta meg, hogy mindig gondoljuk végig, hogy mi a küldetésünk, az ideális végcél, illetve mi az a határ, ahol még elégedettek lennénk. Ha a kompromisszum ez utóbbi irányába visz, akkor érdemes megfontolni.
Sadiq a kezdeményezés és a kockázatvállalás fontosságát hangsúlyozta. Véleménye szerint oda kell menni a különböző közösségekhez és beszélni velük a nehézségeikről. Fontosnak érezte kihangsúlyozni, hogy sose hallgassunk arra, aki azt mondja, hogy még nincs itt az idő ezt vagy azt megtenni, elérni, mert a megfelelő időt csak mi tudjuk megteremteni.
Nem feltétlen valamiféle titkos tudás átadásáról van szó ezeken a találkozókon, hanem sokkal inkább annak megerősítéséről, hogy merjünk ambiciózusak lenni, bátran markoljunk nagyot. Ez pedig jól jön egy pesszimizmusra hajlamos kelet-európai számára.
Biztosan látszik az is, hogy ennek az egész folyamatnak az egyik nagy kivétje maga a csapat és a létrejövő kapcsolatok. Folyamatosan találunk közös pontokat, például a holland Rowindával az egyetemi gyakornoki programok, vagy az észak-macedón Selvijével a roma önszerveződés kapcsán. Az is különleges élmény volt, hogy az ukrán-orosz konfliktusról úgy tudtunk beszélgetni, hogy mindkét országból egy-egy vezető társunk mesélte el, hogy mit látnak, éreznek, hová eszkalálódik a helyzet.
Februárban indulnak már a team coachingos kiscsoportos alkalmak, igyekszem beszámolni róla, merre haladunk.
Nyirati Andrást, alapítványunk vezetőjét is beválasztották az Obama Foundation Leaders Europe program 2022-es résztvevői közé. András megfogadta, hogy időről-időre beszámol arról, mi is zajlik a programon.