Az Ukrajna elleni orosz támadás nem áll meg az ukrán határoknál. Az információs háború Magyarországon is zajlik. Az emberek összezavarása, manipulálása, álhírek terjesztése, a bizalmatlanság, bizonytalanság erősítése más országokban a fizikai háborút kísérő, határokon átnyúló propagandaháború része. Összegyűjtöttünk néhány jó tippet erre a zavaros helyzetre: mire érdemes figyelni, mit érdemes és hogyan olvasni, honnan tájékozódjunk?
A Putyin-rezsim trollközpontjainak és propagandamédiájának ténykedése régóta megfigyelhető, tevékenységük pedig egyre fokozódott az elmúlt években. Az Ukrajna elleni támadással együtt különösen jól láthatóvá vált, hogy milyen mértékben vannak jelen hazánkban is.
A tájékozódni vágyó ember helyzetét nehezíti, hogy az orosz propaganda terjesztése mellett vannak olyan médiumok is, melyek kizárólag az események nyugati értelmezését közvetítik csak, nem törekednek a hírek kontextusba helyezésére. Bár ennek hatását nem szabad alábecsülni, az elmúl napok orosz agressziójának ismeretében jelenleg jóval veszélyesebb a keletről érkező dezinformáció.
A Putyin-rezsimet támogató üzenetek terjesztésében jelenleg is aktívan részt vesznek magyar véleményvezérek, megmondók, “szakértők”, a kormánypárt által támogatott és/vagy finanszírozott oldalak. Még elkeserítőbb, hogy a közmédia gyakorlatilag kritika nélkül az orosz propagandát közvetíti, az orosz álláspontot kontextus nélkül tudósítja, megkísérelve az orosz agresszió és a háborús tettek relativizálását.
- Mindenekelőtt segíts azoknak, akik nem érnek el objektív hírforrásokat, fordulj türelemmel és megértéssel feléjük!
- Keresd a hiteles hírforrásokat! Több magyar médium is tudósítókat küldött Ukrajnába vagy a határra, érdemes az ő bejelentkezéseiket megbízható forrásként kezelni: 24.hu, 444, HVG, Magyar Hang, Telex.hu, hogy néhányat említsünk a teljesség igénye nélkül. Természetesen időnként a tisztességes, független sajtó munkatársai is belecsúszhatnak egy-egy kamuhírbe, de rendszerint nem szándékosan, és azonnal javítják, amint kiderül.
- Kerüld az orosz propaganda fizetett vagy önkéntes terjesztőit! Sok álhíreket terjesztő oldalt jegyeznek fel, érdemes utánaolvasni, mit írnak egy-egyről máshol. Az egyik leggyorsabb csekkolni az impresszumot. Ha nincs egyáltalán egy oldalon, vagy nem azonosítható székhely, nevek és személyek, szinte bizonyosan álhírek terjesztésével van dolgod.
- Kerüld az elmúlt években kormányzathoz kötődő, kormányzati propagandát közvetítő oldalakat. Ezzel együtt a közmédiát. A magyar média nagyobb része jelenleg nem tekinthető megbízható forrásnak. Ennek felismerésében és az ilyen oldalak azonosításában segíthet, ha valahol például gyűlöletkeltő kormányzati hirdetést látsz. Például most éppen az április népszavazáshoz kapcsolódóan. Ezeket az oldalakat kezeld erős fenntartásokkal.
- Szenzációsnak tűnő, leleplezést ígérő anyagoknak ne dőlj be, ezeket a híreket ne terjeszd, amíg nem találsz rá bizonyíték. A közösségi médiában se.
- Kövesd az Urbanlegends.hut, a Lakmuszt, vagy az AFP Ténykérdést. Vizsgálják a kétes információkat, összegyűjtik a leggyakoribb álhíreket. Vedd figyelmbe, hogy az erőforrásaik végesek! Ha valamiről nem találsz infót, jó eséllyel még nem volt idejük feldolgozni. Ha találsz egy gyanúsnak tűnő információt, küldd el nekik ellenőrzésre!
- Angol nyelvű oldalakon is érdemes tájékozódni, mint a holland tényellenőrző Bellingcat, vagy az álhíreket vizsgáló snopes.com.
- Indulásnak hasznos lehet a Lakmusz javaslataival kezdeni
Ha elbizonytalanodtál és kiváncsi vagy a véleményünkre egy hír kapcsán, írj az info@emberseg.hu email címre, és lehetőség szerint utánanézünk mi is!