Ritka az olyan ember tudományos körökben, aki elméleti és gyakorlati szinten is ugyanolyan elhivatottan küzd jó ügyekért. Híves-Varga Aranka szakemberként, kutatóként is hisz az esélyegyenlőség és az inklúzió fontosságában. Esetében, talán ha akarnánk se lehetne kettéválasztani e kettőt. Hátrányos helyzetű, cigány/roma fiatalokért, egyetemi hallgatókért végzett áldozatos munkája nemcsak a fiatalok, de a szakmai kollégák között is sokak számára inspiráló. Bemutatjuk az Emberség-díj 2022 jelölteket.
A Pécsi Tudományegyetem Neveléstudományi Intézetének vezetője, a Romológia és Nevelésszociológia Tanszék docense több olyan jelentős kezdeményezés születésénél is jelen volt, amelyek közül néhány ma is meghatározó. Ilyen a mánfai Collegium Martineum, a pécsi Amrita Orientációs Baráti Kör Egyesület, a Faág Baráti Kör Egyesület, melyeknek alapításában és működtetésében is részt vett. A jelenleg is működő két pécsi roma szakkollégium, a Wlislocki Henrik Szakkollégium és a Pécsi Evangélikus Roma Szakkollégium életének máig meghatározó alakja. Legutóbb a PTE Befogadó Egyetem Programiroda, és az abból kinövő Inkluzív Kiválóság Kutatócsoportja létrejöttében vállalt hangsúlyos szerepet. A kutatócsoport küldetése, hogy az inkluzív megközelítést a kutatás, a fejlesztés, a képzés és a gyakorlat színtereire kiterjessze a Pécsi Tudományegyetemen.
Egy korábbi, az Azonnalinak adott interjújában kiemelte, hogy az oktatási integráció fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. “Nem elég szimplán összekeverni az embereket, olyan módon kell az oktatási intézményeket működtetnünk, hogy az akár társadalmilag, akár kulturálisan sokszínű tanulói környezetben az emberek jól érezhessék magukat a különbözőségben.” idézték a szövegben.
Véleménye szerint a rendszerszintű változásokhoz szükséges közös szemléleti pont az esélyegyenlőség és méltányosság biztosítása, amely a támogató környezeti feltételek mentén megvalósuló tanulmányi sikerességben ölt testet.
Az Emberség-díj 2022-ről itt olvasható bővebb információ.