Közel másfél évtizede végez felbecsülhetetlen munkát a Mosolymanó Egyesület a pécsi Kertvárosban és a városrész környezetében. Alapítói egy játszótéri közösségből kerültek ki. Többen úgy érezték, nem elég beszélgetni a problémákról és nehézségekről, hanem cselekedni, megoldást keresni kell. Mára közösségi helyeket üzemeltetnek, érdekképviselet biztosítanak, jogi segítséget nyújtanak, adománygyűjtést szerveznek, támogatják a rászorulókat. Felsorolni is nehéz, mennyi fantasztikus kezdeményezés fűződik a nevükhöz. Bemutatjuk az Emberség-díj 2022 jelölteket.
A Mosolymanó tagjai és önkéntesei különböző területeken dolgoznak, van közöttük többek között orvos, védőnő, tanár, szociális munkás, könyvelő, informatikus, titkárnő, eladó. Kezdeti törekvésük a családi közösségek szerveződésének elősegítése volt. Az egyre növekvő igény miatt programjaik és célcsoportjaik köre rövid idő alatt kiszélesedett. Céljaik átfogóbbá váltak, a gyermekes családok érdekeinek képviselete mellett minden olyan fontos ügyet igyekszenek felkarolni, amely lakóhelyükön kapcsolódik a családi közösségek életéhez.
A mindennapi feladataik közé tartozik a fiatalokkal és kisgyermekekkel történő foglalkozás, hagyományőrző programok lebonyolítása, az önkéntesség, kulturális programok szervezése, környezet- és egészségtudatos életmódra való motiválás, az akadálymentesítés elérése a helyi közterületeken, közintézményeknél, játszóterek gondozása, közösségi önkéntességen alapuló karbantartása.
Összekötik a rászorulókat az adományozókkal, lebonyolítják az adományozás teljes folyamatát. Ha kell bútorok, tisztasági szerek, háztartási cikkek, gyógyszerek gyűlnek a raktárba, ha kell, lakhatási és jogi segítséget nyújtanak, bántalmazott családtagok elhelyezésében, munkahely keresésében segítenek.
Nehéz helyzetben közvetlen segítséget nyújtanak a rászorulóknak, ha kell a gyógyszerkiváltásban, ha kell az áramszolgáltatás kifizetésében kínálnak megoldást. A járványhelyzet alatt sikerült például “kijárnunk az utat, aminek révén online tudtuk tölteni a villanyórákat” – mondta el egy korábbi beszélgetésünk során Vörösné Deák Andrea, a szervezet vezetője. Az áram azt is jelentette, hogy a család hozzáférhetett a járványügyi helyzetben még fontosabbá váló információkhoz, de a szociális ellátások igénylése is lehetővé vált az online ügyintézéssel.
A rászoruló családokat saját fejlesztésű regisztrációs rendszerük és adatbázisuk alapján segítik. Több száz, igazoltan rászoruló családdal vannak napi kapcsolatban. Az erőforrásaik célzott felhasználásáért regisztrációs rendszerük igen alapos és átlátható követelmények alapján épül fel. A jelentkezőkkel személyes interjún ismerkednek meg, és a támogatáshoz fel kell mutatni az érvényes gyermekvédelmi támogatásról szóló határozatot. Hasonló módon kaphatnak támogatást a fogyatékkal élő gyermeket nevelők és a nagycsaládosok.
“Nagy-nagy szeretettel, emberfeletti módon segítenek a rászorulóknak”
– mondták róluk ismerői, kihangsúlyozva, hogy nem egy esetben sok családot a teljes kilátástalanságtól mentettek meg.
Az Emberség-díj 2022-ről itt olvasható bővebb információ.