Kevés a civil közösség az országban, aki ne ismerné, aki ne hallotta volna még a Tücsi nevet. Szalai Tünde egész eddigi életét a közösség építésére és szolgálatára fordította. Harminc éve dolgozik a közművelődésben, de munkájának hatása jóval túlmutat Balatonboglár határain. Számos gyerekközösséget, zenei fesztivált, meghatározó rendezvényt alapított és szervez, civilként aktív közéleti szerepet is vállal. Bemutatjuk az Emberség-díj 2022 jelölteket.
„Nem a falak, hanem a mentalitás, lakóinak gondolkodásmódja tesz valamely települést várossá”. Olvasható Szalai Tünde képviselői bemutatkozói oldalán. Nem véletlenül választotta Szent Ágoston szavait. A Balatonboglári Városvédő Egyesület tagjaként kapott helyett a városi önkormányzat képviselő-testületében, hogy a kulturális területen túlmutató felelősséget vállaljon a közösség életében.
Tünde szellemi vezetője és alapítója a Helyiérték Gondolkodók és Alkotók Egyesületének, megálmodója és főszervezője több országos ismertségű, évtizedek óta zajló fesztiválnak: MÉTA Gyermeknéptánc Fesztivál, Légrádi Antal Tehetségkutató Rockfesztivál, Jazz és a Bor Fesztivál. Nehéz lenne felsorolni valamennyi, mára intézményesült kezdeményezését. Munkássága a kultúráról, a közösségről, a civil társadalom fejlesztéséről szólnak.
Nehéz lenne fentiek közül csak egyet kiemelni. De ha mégis kellene, talán a Helyiérték lenne az, melynek célkitűzését majd minden vidéki város magáévá teheti.
„Az összefogás előnyeit kihasználva, tevékenységével megakadályozza a fiatalság elköltözését a térségből.”
Hogy ez egy soha véget nem érő munka, ami töretlen elköteleződést kíván, jól érzékelteti a nemrég húszéves szervezet ünnepségéről a városi újságban megemlékező Szalai Tünde írása: “alapításunkkor nem gondoltuk, hogy ez elég utópisztikus gondolat, és nem adtuk fel”.
Tücsi egyik titka ismerői szerint az, hogy lelkesedését képes másokra is átragasztani. Egyik rendezvényük önkéntese így fogalmazta meg erről a gondolatait: „úgy tudnám definiálni a boglári önkéntes tevékenység feltalálóját, mint a felelősségre nevelés és együttműködési hajlam-fejlesztés kiemelkedő módszertani példájának szülőjét. Ha mindannyian így gondolkoznánk, és kooperálnánk egymással a mindennapokban, mint ez a kis csapat ebben a néhány napban a közös célért, akkor nem lennénk mi elátkozott nemzedék.”
Mint Tücsi minden vele készült beszélgetésben megjegyzi, az eredmények és a sikerek nem lennének, ha nem állna mellette egy csapat, csupa lelkes és elszánt emberből. Nem érezte másként akkor sem, amikor a Gyermeki Jogok Világnapja alkalmából Magyar Ifjúságért Díjjal tüntették ki.
Az Emberség-díj 2022-ről itt olvasható bővebb információ.