“Számomra Szonja az aktív állampolgár mintapéldája” – így kezdődik az indoklás a pécsi szerkesztő díjra jelöléséről. Segitő, jobbító szándékát, tevékenységeit mintha kiapadhatatlan belső erő táplálná, számos városi és országos kezdeményezésből magától értetődő természetességgel veszi ki a részét. Bemutatjuk az Emberség-díj 2022 jelölteket.
Szalontai Szonja nem feltétlen az az aktivista, aki tüntetést szervez és szónokol, vagy napi szinten nyilatkozik a médiában. De ugyanúgy arcát adja fontosnak érzett ügyekhez, véleményét pedig megosztja. “Ha beszélgetsz vele, halk, nyugodt szavakon kifejezett” gondolataira érdemes odafigyelni. Mindegy, hogy személyes érdeklődésből, érintettségből, vagy a közjóért érzett felelősségtudatból kapcsolódik egy-egy ügyhöz, elszántsága példaértékű.
A Heti Betevő pécsi közössége tagjaként rendszeres időközönként meleg ételt, süteményt és gyümölcsöt oszt a rászorulónak. Szervezik az ebédfőzés és az ételosztás megvalósítását, amit a városszerte szórakozóhelyeken, kávézókban, éttermekben kihelyezett perselyekből befolyt összegből és az adományokból finanszíroznak. Az önkéntesek által irányított eseményeken kétszáz embernek adnak meleg ételt.
Tagja az Amnesty International helyi aktivista csoportjának. Az emberi jogi mozgalom támogatói hisznek abban, hogy egyenlőbb, igazságosabb világ megteremtésében mindnyájunknak van szerepe, és amíg kérdezünk, tanulunk, megkérdőjelezünk, felszólalunk, teszünk és összefogunk, addig nem veszítettünk.
Szalontai Szonjával időről-időre az Élő Könyvtárban is találkozhatunk. Ami gyakorlatilag úgy működik, mint egy hagyományos könyvtár. Az olvasók kikölcsönözhetnek egy könyvet, csakhogy a könyvek ebben a könyvtárban emberek. Olyan emberek, akik hajlandóak ismeretleneknek átadni történetüket, önmagukat. Aki kíváncsi, nyitott, az személyesen ismerheti meg az embert, aki sokszor valamilyen diszkrimináció, előítélet áldozata.
Szalontai Szonja szelíd, nyugodt eltökéltsége zavarba ejtő, véleményét nem agresszíven képviseli. “Ha több ilyen ember lenne körülöttünk, boldogabb társadalomban élnénk.”
Az Emberség-díj 2022-ről itt olvasható bővebb információ.