Különleges civil-egyetemi együttműködésen alapuló tanulási egység született a pécsi szociálpszichológia mesterképzésben. Az öt évnyi oktatáson és kísérletezésen alapuló folyamatot először teljesítő hallgatók május 3-án mutatták be tapasztalataikat.
Peták Péter és Nyirati András (akik még nem sejtették, hogy pár hónapon belül kollégák lesznek) külső óraadóként kezdett dolgozni a PTE-BTK Pszichológia Intézet Társadalom és Szervezetpszichológia MA képzésében 2017-ben. Az együttműködést a Szociál- és Szervezetpszichológia Tanszék vezetője, Vincze Orsolya és kollégája, Bigazzi Sára kezdeményezte. Az ötletet az adta, hogy bár a hallgatók tanulmányaik során sokféle szervezetről tanulnak, sok mindent látnak, de konkrétan civil szerveződésekről, társadalmi ügyekről kevés szó esik. Okkal merült fel a kérdés, hogy miért ne lehetne ebből helyi specialitást csinálni?
A választ mára tudjuk: lehet! Az öt tanév alatt a tanulasi egység felépítése többször változott, három kurzusból kettő lett, elméletből sokkal inkább gyakorlat, a kutatás kiegészült szervezetfejlesztéssel. A jelenlegi, immár talán végleges formában az elsőéves MA-s hallgatók 60 órányi gyakorlatot teljesítenek civil szervezeteknél, amelyet egy szupervíziós kurzus egészít ki. Ezt követően másodévben egy-egy civil szervezetet ismernek meg mélyebben, majd szervezetfejlesztő szakemberként is kipróbálhatják magukat a Civil Society Toolbox segítségével. Ezáltal az első kézből szerzett tapasztalatok mellett egy, a szakmai munkásságukban is használható módszertannal gazdagodnak.
A 2022 nyarán végzős hallgatók három pécsi civil szervezetnél – Apolló Mozi Alapítvány, People First Egyesület, Pécsi Közösségi Alapítvány – tevékenykedtek. A több hónapon át gyűjtött tapasztalataikat hallgatók, civil szervezetek és egyetemi oktatók előtt mutatták be. Bár az időkeretek szűkösek egy ilyen kurzusban, mégis a szervezeti diagnosztikán túllépve egy-egy probléma terület feltárására is jutott kapacitás.
A hallgatók visszajelzései alapján a legfontosabb tanulság az, hogy egy korábban nem ismert szektor tárult fel előttük. Nem elhanyagolható jellemzője a folyamatnak, hogy a hallgatók élesben, de biztonságos környezetben próbálhatták ki magukat szakemberként. A résztvevő civil szervezetek hasznosnak ítélték a beszélgetéseket, de kifejezték igényüket a közös munka és a folyamatok elmélyítésére is. Ezeket a tapasztalatokat beépítettük a képzésbe.
Jó hír, hogy jövőre az első olyan csoport végez, akinek már a Covid sem jelentett nehezítő körülményt.
A programba várjuk olyan pécsi civil szervezetek jelentkezését, akik szívesen fogadnának hallgatókat a következő szemeszterben. Érdeklődni a petak.peter@emberseg.hu címen lehet!