Ez a hónap sem telik el Közvélemény nélkül. Az Emberség Erejével Alapítvány új közéleti vitaest sorozatának második alkalmán a pécsi nagyberuházások voltak a fókuszban. Arra voltunk kíváncsiak, mit gondolnak a résztvevők, milyen fejlesztésekre volna szükség a városban, milyen döntési folyamatok működőképesek, és min változtatnának.
Ismét sokan összegyűltek a helyi közélet iránt érdeklődők közül a Reggeliben május 12-én. A vitaindító véleményvonal során a résztvevők feladata az volt, hogy foglalják el helyüket egy képzeletbeli vonal mentén aszerint, egyetértenek-e az elhangzó állításokkal vagy sem. Rögtön az első állításnál érdekes eredmény született, hiszen csupán egyvalaki helyeselt arra, hogy stadion nélkül nem város a város. Igaz, ő inkább a definícióval nem volt kibékülve. A többség szerint a stadion szó összemosódott az olyan beruházással, amik populista politikai érdekek mentén születik. Abban egyetértés volt, hogy minden más infrastruktúrára nagyobb szükség lenne. Felvetődött az állítás átfogalmazása, hogy sportpálya nélkül nem város a város. Ezzel már mindenki tudott azonosulni.
A következő állítás az volt, hogy a régi vásárcsarnok helyén park épüljön, és ne szálloda. Itt már nagy volt a megosztottság. Volt, aki építészeti és városfejlesztési célok miatt értett egyet a zöldterületek növelésével, míg mások szerint a környéken lakók igényeit és véleményét kellene szem előtt tartani.
Sokan szóltak hozzá ahhoz a felvetéshez, hogy inkább uszodára, mint aquaparkra van szüksége Pécsnek. Volt olyan, aki bármelyik fejlesztésnek örülne. Más abból a megközelítésből tekintené a kérdést, hogy kiknek épülne: a helyieknek vagy a turistáknak. Ez utóbbi célcsoport fontos a város jövöjét tekintve. Volt olyan felszólaló, aki a harminc éve bezárt legendás strandot, a Balokányt élesztené újra.
Kevesen helyeselték az utolsó állítást, miszerint nagyon drága az Expo Center fenntartása, bontsák inkább le. A többség szerint pazarlás volna egy meglévő épületet lebontani csupán azért, mert nem rentábilis, inkább új funkciót kellene találni neki. Pont ebben kételkedtek egyesek, hiszen az Expót megépülése óta nem sikerült élettel megtölteni, hangoztatták. Más azt emelte ki, hogy azért lett elbaltázott a beruházás, mert anno nem kérdezték meg a lakosságot róla. Racionális érvnek tűnt, hogy az épület eredeti funkciója, otthont adni különböző vásároknak, a mai világban már nem létező igényre regál.
Magay Miklós, a Pécsi Polgármesteri Hivatal Városüzemeltetési Főosztályvezetője volt a témában meghívott előadó, aki két esettanulmány – a hangversenyterem és a város határában üzemelő hulladéklerakó – kapcsán osztotta meg gondolatait. Szerinte a tanulság ezekből leginkább a türelem gyakorlása, és az, hogy a parttalan vitákra pontot kell tenni.
Az előadást követő vita részben a régi Liszt Teremről, az EKF-ben megvalósult beruházások fenntartásáról, a nagyberuházások szimbolikus erejéről, a félbehagyott építkezésekről esett szó. Említették a Mecsek túlterhelését, a sport és a közterületek közösségszervező erejét, a vásárcsarnok gasztronómiai funkcióját, a közterek szerepét, és nem utolsósorban az igényt az akadálymentes városra. A gondolatokat végezetül egy gondolattérképbe rendeztük.
A nyári szünet előtti, június 9-i alkalmon a téma az őszi pride felvonulás lesz.
KÖZVÉLEMÉNY III.: PRIDE PÉCSEN
IDŐPONT: JÚNIUS 9., 17:00
HELYSZÍN: REGGELI
A Közvélemény missziója a progresszív nyilvános fórum meggyökereztetése Pécsett, a várost aktuálisan érintő társadalmi kérdések és konkrét ügyek kulturált megvitatása érdekében a részvételiség keretei között, buborékon innen és túl.
Elmondanád, megosztanád velünk az észrevételeid, szívesen kapnál híreket az eseménnyel kapcsolatban, esetleg csatlakoznál a zárt fb-csoporthoz? Írj nekünk egy e-mailt a kozvelemeny@emberseg.hu címre! Ha olvasnál az első eseményről, ilyen volt. Alant pedig egy hangulatos kis videó róla!