Milyen sikerei és kihívásai vannak a civil társadalom kapacitás-fejlesztő tevékenységének a közép-kelet-európai régióban? Erre a kérdésre keressük a választ nemzetközi konferenciánkon május 25-én és 26-án Pécsen. A szakmai tanácskozásra kilenc országból gyűlnek össze a szakemberek, hogy megvitassák a régióra jellemző tapasztalataikat, a használt módszereket és a szervezetek lehetőségeit.
Egy ember életét ma a már nagyobb mértékben meghatározza, hogy egy nagyvárosban, egy kisebb városban vagy egy faluban él, mint az, hogy melyik országban. A közvetlen környezetünk alakítja, hogy mit olvasunk, mit fogyasztunk, milyen lehetőségeink vannak, milyen közösségekhez csatlakozunk, és nem utolsósorban, hogy hogyan szavazunk. A jövőben nagy figyelmet kell fordítanunk arra, hogyan tudjuk (újra)építeni demokráciáinkat, fejleszteni a civil szervezeteket és erősíteni a közösségeket a közép-kelet-európai régiók azon részein, ahol nem a nagyvárosok dominálnak.
Rendezvényünk célja, hogy lehetőséget teremtsünk a KKE régió civil szervezetei számára a kapcsolódásra, tapasztalat- és tudásmegosztásra. A szakmai tanácskozáson olyan hazai és külföldi szervezetek vesznek részt, melyek az állampolgári részvétel, a helyi demokrácia és a civil szervezetek kapacitás-építése terén tevékenykednek.
A konferencia két napján a jó gyakorlatok megosztására, a kihívások megvitatására és a hálózatépítésre összpontosítunk, a munkanap előadásokból, csoportmunkából, terepi tanulmányútból és kulturális programból épül fel.
Az action-learning cycle módszer segítségével kísérletet teszünk a kitörésre a cselekvések és az ezek által okozott tapasztalatok tehetetlenségi köréből. Röviden: kimozdulunk a komfortzónánkból. Ennek érdekében időt adunk a reflexióra, elemzésre és tervezésre, mielőtt újra cselekednénk.
A reflexió során feltesszük a kérdést: mi történt?. Ez rólunk és a szervezetünkről szól, hogyan érezzük magunkat, mik a tapasztalataink? Az elemzés fázisában megpróbáljuk megérteni a környezetet, a társadalmat és a kultúrát, amelyben a dolgok történnek. A tanácskozás befejező lépése a tervezés a megszerzett új ismereteink alapján, hogy hatékonyabban tudjunk cselekedni.