A cseh civil szektor meghatározó szervezeteivel találkozott az Emberség Erejével Alapítvány és a debreceni Alternatív Közösségek Egyesülete csapata november elején Prágában.
Alapítványunknál mindig nagyon fontosnak tartottuk a civil szervezetek együttműködését, legyen szó helyi,
regionális, országos, vagy akár nemzetközi szintről. Az informális és formális kapcsolatokon keresztül egyaránt sokat tanulhatunk egymástól, jó példákat ismerhetünk meg és adaptálhatunk, sőt nem ritkán új, közös projektek születnek. Ezzel a nem titkolt céllal ültünk vonatra, és töltöttünk két és fél intenzív napot Prágában november első hetében. Ebbe a rövid időbe négy találkozó fért bele a cseh civil szektor négy meghatározó szereplőjével.
Általánosságban elmondható, hogy a cseh demokrácia és jogállamiság minden nehézség ellenére
nagyságrendekkel jobb állapotban van a magyarnál. A beszélgetéseink során az a kép rajzolódott ki bennünk, hogy az intézmények, és összességében a társadalom ellenállóképessége erősebb volt, így a demokrácia lebontására törekvő erők csak korlátozott hatást értek el. A civil társadalom helyzete jóval szilárdabb Csehországban. Bár alkalomszerűen megjelennek a magyar médiában tapasztaltható támadásokhoz hasonló szólamok, ezek elszigetelt esetek maradnak, számottevő negatív hatás nélkül. Gyakori az önkormányzati és állami szektor együttműködése a civilekkel. Erre jó példákat ismertünk meg az ukrajnai háború következtében érkező több millió menekült kapcsán, akiknek ellátásából és támogatásából sokat vállaltak a civilek. Fontos tapasztalatunk volt, hogy az adományozás és az adománygyűjtés kultúrája egész más szinten van, mint nálunk – országos szinten működő szervezetek működnek nagyobbrészt magánadományokból, ami irigylésre méltó függetlenséget biztosít számukra.
Az OSF Prague-nál egy olyan szervezetet ismerhettünk meg, amelyik hosszú évtizedek óta vezető szereplője és aktív finanszírozója is a cseh civil szférának. A VIA Foundation és a People in Need szervezetekkel a májusi pécsi (Re)building democracy konferencián találkoztunk először, most lehetőségünk nyílt jobban megismerni mindkét szervezetet, és konkrét lépéseket tenni jövőbeli közös projektek irányába. A Reconstruction of the State / Frank Bold szakembereivel a kiterjedt, kisebb helyi szervezeteket is bevonó hálózatokról cseréltünk tapasztalatokat.
Az Aspektus Csoportban már egy ideje van szerencsénk átélni, milyen teremtő erő, ha már négy szervezet – az AKE és az Emberség mellett, a Dialóg Egyesület és a Motiváció Műhely – rendszeresen és tervezetten közösen gondolkodik és cselekszik. Ez a prágai út egy fontos lépés volt az úton, hogy a nemzetközi szintre kitekintve tanuljunk és potenciális partnereket ismerjünk meg.