Összehasonlítva azzal, ahogyan a civil szervezetek országos megbecsültségéről vélekednek. Régiós pillanatképet készített a dél-dunántúli civil szervezetekről alapítványunk. A 2022-es kutatásunkban Somogy, Tolna és Baranya megyékben 138 szervezet válaszait elemeztük. A civil szféra lehetőségeinek ismert csökkenése, az úgynevezett szűkülő civil tér, vajon megjelenik-e dél-dunántúli adatokban? Vajon mi adja a motivációt a helyi civileknek közösségi tevékenységeikhez?
Igen, tetten érhető a civil szervezetek jogi, anyagi környezetének és függetlenségének negatív megítélése, ugyanakkor helyben egy támogató közeget is érzékelnek a válaszadó civil szervezetek, ami az együttműködéseikben, a megbecsültségükben és a szervezetük jövőjére vonatkozó inkább pozitív várakozásban nyilvánul meg.
A politizált tevékenységű (emberjogi, esélyegyenlőségi, fogyasztóvédelmi, környezetvédelmi, érdekvédelmi) szervezetekre helyben is az államtól való eltávolodás, más források keresése és a közvetlen környezethez kapcsolódó viszony szorosabbra fűzése jellemző, míg a depolitizált szervezetek bennragadni látszanak egy az önkormányzatokhoz fűződő függőségi viszonyban, és azokból merítve próbálnak fennmaradni.
Fontosnak tartják a tagság bővítését, a szervezetek közötti együttműködést, az adománygyűjtést, az aktívabb kommunikációt, azonban az előrelépést e területeken a személyi kapacitáshiány gátolja.
civil-felmeres-eeaAz Emberség Erejével Alapítvány az elmúlt években Erősödő Civil Közösségek néven támogatási programot bonyolított a dél-dunántúli régió civil szervezetei számára a Nyílt Társadalom Alapítványokkal együttműködésben. Régiós civil felmérésüket rendszeresíteni kívánják az összehasonlítás és a tendenciák megfigyelése érdekében.