Milyen kritériumok mentén válik egy település gyerekbaráttá? Mi az önkormányzat és az egyén felelőssége a helyi viszonyok javításában? Ilyen és ehhez hasonló témák kerültek napirendre a 2022-es évtől búcsúzó, december 13-án zajló Közvéleményen.
A pécsi Közvélemény szezonzáró eseménye, a gyerekbarát város koncepciója köré épült. A résztvevők körét színesítette két fiatalabb korú gyermek, akik a felnőttek mellett szintén aktív véleményformáló erővel bírtak. A rendezvény a „véleményvonal” nevű gyakorlattal indult, amely során aszerint kellett a térben elhelyezkedni, minél inkább igaznak vagy hamisnak tartotta valaki az adott állítást.
Ezek közül az első az este központi témájára fókuszált, amely arról szólt, mennyire tartják gyerekbarátnak Pécset a jelenlévők. Csupán néhány fő a résztvevők közül vélte úgy, hogy az állítás inkább igaz, a többség nem elégedett ilyen szempontból, a helyi viszonyokkal. Az érvek közt hangsúlyos volt, hogy a város eleve adott jellegéből adódó hátrányok mellett egyébként sem történik elég gesztus a gyerekbarát jelleg erősítésére. Ezután a vita fókuszába a reggeli csúcsforgalom csökkentésének alternatívái kerültek.
Itt szempontként adott volt, hogy a reggeli autós közlekedés nehézsége amiatt is fennáll, mert a szülők az iskolakapuig viszik sok esetben a gyermeküket. Ebben az esetben az érvek főképp a közbiztonság pécsi helyzetéről és a tömegközlekedés alternatíváiról szóltak. Az este folyamán a helyi játszóterek mennyiségének és minőségének kérdése is fókuszba került, amely során felmerült szempontként a városrészek különbsége, valamint a gyerekekre és korosztályra szabottsága, a létesítmények kialakításának. A „véleményvonal” utolsó kérdése az önkormányzat szerepkörére koncentrált, a szabadidős és versenysportok finanszírozása kapcsán.
Ebben volt leginkább egyöntetű a döntés, ugyanis mindenki azt az álláspontot képviselte, hogy a városvezetés feladata, hogy a sport mindenki számára elérhető és a körülményekből adódóan biztonságosan kialakított legyen. A többség a versenysport költségeinek megteremtésére az egyén saját felelősségeként tekint.
Az este további részében Légrádi Nóra mentálhigiénés szakember tárt fel újabb aspektusokat a gyerekbarát város lehetőségeiről. Az este végén pedig a résztvevők egy kört alkotva fejthették ki véleményüket egy-egy percben arról, milyen különbségek adódhatnak a gyerekbarát és a szülőbarát város koncepciójában, valamint, hogy mit tehetnek a munkaadók azért, hogy gyerekbarát munkahelyeket hozzanak létre.
Az esemény kellemes légkörben, barátságos hangulatban telt, a cél pedig mindvégig ugyanaz volt: közös gondolkozás arról, mit tehetünk együtt azért, hogy Pécs egy minél inkább gyerekbarát várossá válhasson.