Varga Gabriella, az Apolló Mozi vezetője is elvállalta idén az Emberség-díj védnöki szerepét. Pécs meghatározó kulturális intézményét vezeti úgy, hogy az emberi jogokat szakmai munkája és a programkínálat összeállításakor is maximálisan szem előtt tartja. Magánemberként és mint “apollósok” rendszeresen állást foglalnak fontos társadalmi kérdésekben, önkéntes munkát vállalnak, aktív állampolgárai a város szövetének.
Magánszemélyként talán könnyebb komolyan venni a társadalmi felelősségvállalást, de egy intézmény esetében ez jóval összetettebb feladat. Hogyan ért össze a személyes motivációd az Apolló Mozi által képviseltekkel?
Azt gondolom, hogy a vizualitás, a kép és a mozgókép egy iszonyú jó eszköz arra, hogy megmutass vele dolgokat. A vizualitással sokkal jobban befogadhatóak a dolgok, egyre inkább errefelé halad a világ. Nem volt egyszerű gyermekkorom, de rengeteg időm volt olvasni, és viszonylag keveset voltam a korosztályommal. A nagymamám nagy hatással volt rám, fanatikusan imádta a filmeket, vele néztem meg az összes nagy filmklasszikust. Később sokáig dolgoztam antikváriumban, könyvesboltban, míg végül átvettem egy barátnőmtől az akkori Uránia Mozi vezetését. Ekkor egyértelművé vált számomra, hogy mindig is ezt kellett volna csinálnom. Mindig érdekelt az, hogyha már film, akkor ne csak pusztán az esztétika illetve a filmezés a filmezés kedvéért élmény legyen a cél. Nekem az a fajta film keltette fel a figyelmemet, ami reflektál is arra, amiben élünk. Többen gondolkodunk hasonlóan. Az Apolló Mozit például öt fős csapat alakítja. Szem előtt tartjuk, hogy ez nem a miénk, hanem a város mozija, de igyekszünk olyan műsort összeállítani, hogy az értékválasztás is legyen.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Van olyan műfaj, amit előnyben részesítetek?
A helyzet az, hogy ma olyan sok problematikus dolog van, amiről beszélni kell, hogy nem olyan nehéz választani. Nagyon figyelünk arra, hogy minél több dokumentumfilmet mutassunk be. Ez egy olyan műfaj, ami a játékfilmeknél jobban kötődik a valósághoz. Az emberek más emberek sorsával találkozhatnak. Mindenki a saját kis burkában él, de legalább a moziban legyen egy kitekintése arra, hogy mi történik Szabolcsban, mi történik Budapesten a gettóban, mi történik Távol-Keleten, mi történik Közel-Keleten. Nem a készítő személye a fontos, hanem hogy az üzenet hiteles legyen.
Szerinted miért lényeges a civil kurázsi, az állampolgársági öntudat?
A civil kurázsi megléte minden társadalomnak fontos. Lényeges, hogy érdekeljen a szűk környezeted is, nemcsak a nagyvilág. Az utcád, a városrészed, a városod. Ez egy fontos, alapvető emberi tulajdonság. Ha nincs benned érdeklődés, nyitottság, akkor saját magadat korlátozod. Ha például egy civil szervezetben dolgozol, akkor fontos, hogy tudj a többiek munkájáról, hogy tudj velük együtt dolgozni.
Miért tartod fontosnak az Emberség-díjat?
Azért, mert hangsúlyt ad ennek az értékválasztásnak. Lehet, hogy valaki épp ezen keresztül talál rá arra, hogy van ilyen. Sajnos ebben az országban oly kevésre becsülik a civileket. Pedig amit nem végez el az állam vagy a városvezetés, ott általában a civilek töltik be az űrt. Fontos megmutatni azokat, aki igazán jól és odaadóan végzi ezt a munkát.
Mit tanácsolnál annak, aki szeretne aktív állampolgár lenni?
Nem hiszek az egyéni megvalósulásban és nem hiszek az egyéni hősökben. Én azt gondolom, hogyha valamit akarunk tenni, akkor azt közösen érhetjük csak el. Talán a legfontosabb, hogy keressen maga mellé társakat, hogy ne egyedül induljon el. Keressen olyan társaságot, olyan embereket, olyan szervezetet, ami a legjobban passzol ahhoz, amit szeretne tenni.
Volt-e olyan meghatározó élményed, ami a kiállásod kapcsán ért téged?
Ebből a szempontból a mozi nagyon hálás felület, rengeteg beszélgetést szervezünk, nagyon aktív a közönségünk, sok alkalom van a visszacsatolásra. Én 19 éve csinálom, megéltem jónéhány hullámhegyet és hullámvölgyet. De a covid alatt megrogyott a térdünk. Többször bezártunk, például kétszer félévig. Ez nem csak anyagilag tett rosszat a mozinak, hanem a benne dolgozóknak is. Voltak pillanatok, amikor nem tudtuk, hogyan fogunk felállni ebből. Aztán eljött a pillanat, amikor azt láttuk, hogy tovább már nem fogjuk tudni üzemeltetni a mozit. Indítottunk egy kampányt, amire olyan sok támogatás és válasz érkezett, amire nem számítottunk. A nézőink nagyon odatették magukat. Az anyagi támogatás mellet sok-sok levelet kaptunk. Ez nagyon jó érzés volt, és megerősítést adott, hogy a városnak szüksége van erre a mozira.
Szerinted hogy lehet hosszabb távon fenntartani a motivációt a cselekvésre?
Vízszintes vonal nem létezik, mindig van, amikor az ember nem olyan mértékben motivált, nem úgy sikerülnek a dolgai. Meg kell próbálni belekapaszkodni a kisebb sikerekbe, a többi emberbe körülöttünk. Senkinek nincsen végtelen és egyenletes energiája, tenni akarása. De ha vannak társaid, akkor sokkal könnyebb átlendülni a nehéz időszakokon.
Fotó: Rádóczy Bálint
Az Emberség-díj 2023-ra február 28-ig lehet jelöléseket leadni.