Putz Ádám egyetemi adjunktus, a Közösség a Pedagógusokért (KAP) mozgalom alapítója, az Emberség-díj egyik védnöke 2023-ban. A pedagógusok munkájának támogatását tűzte ki célul, ennek eszközeként hozta létre a KAP-ot. Kezdetben csak régiós szintre terveztek, de rövid idő után kis- és középvállalkozások az egész országból jelezték csatlakozási szándékukat. A KAP lényege, hogy közvetlen és könnyen igénybe vehető segítséget nyújt a pedagógusoknak kedvezményes vásárlási lehetőségek biztosításával.
Szerinted miért fontos az Emberség-díj?
Azt gondolom, hogy a civil kezdeményezések ilyen jellegű elismerésére órási szükség van. A szolidáris háló Magyarországon nem épült ki még olyan mértékben, mint a nyugati országokban. Minden olyan tevékenység díjazandó, ami ebbe az irányba mutat. Abszolút hiánypótló egy ilyen díj, és maximálisan támogatom.
Közügyekkel foglalkozol. Miért döntöttél úgy, hogy életre hívod a KAP-ot?
Nagyon felháborított az, hogy a válságra és a háborúra hivatkozva vált kétségessé a pedagógusok támogatása, és ismét elmaradt a pedagógusok béremelése. (A Közösség a Pedagógusokért 2022 májusában indult. – szerk) Első körben pénzbeli hozzájárulással szerettem volna segíteni, azonban hosszas számolgatás után beláttam, hogy ez teljesíthetetlen vállalás lenne. Ekkor egy baráti felvetés alapján új irányt vettem, és az ötletet megosztottam egy városi ügyekkel foglalkozó Facebook csoportban. Ezzel egy időben helyi vállalkozásokat, üzleteket kerestem meg a mozgalom matricájával, hogy támogatnák-e a pécsi pedagógusokat valamilyen kedvezménnyel. Rengeteg segítséget kaptam, ezért is vagyok óriási mázlista a KAP-pal. Olyan emberek álltak mellém, akik minden téren támogattak. Grafikában, anyagi támogatásban, promózásban, sokszorosításban. Szó szerint minden területen. Erre építve az idei évre az az egyik célkitűzésem, hogy a kis- és középvállalkozások mellett legalább egy, de akár több nagy vállalat is csatlakozzon KAP partnerhez.
Mi motivál arra, hogy építs és működtess egy ilyen mozgalmat?
Egyrészt én is oktató munkát végzek, bár nem a köznevelésben. De az egyetemen a közoktatásra építünk, hozott anyagból dolgozunk. Amilyenné faragják a pedagógus kollégák az általános illetve középiskola alatt a diákokat, az teljes mértékben meghatározza, hogy milyen hallgató válik majd belőlük. Másrészt van egy sokkal személyesebb motivációm: a fiam most kezdte az iskolát. Két tanítóval indult a tanév, de az egyikük már novemberben távozott. Egy pedagógusra maradt minden teendő, helyettesítésekkel próbálják megoldani a helyzetet. Ha itt a megyeszékhelyen ilyen problémákkal küzdenek, akkor mi lehet egy szegényebb régióban, kistelepülésen lévő iskolában? Általában a pedagógusok munkája messze nincsen eléggé megbecsülve. Szeretném, hogy a KAP egy jó minta legyen arra, hogy alulról jövő kezdeményezésként hogyan lehet például akár a tűzoltókat, mentősöket támogató, hasonló hálózatot kialakítani. Az ötlet itt van, vigyétek!
Említetted, hogy véleményed szerint a szolidaritás nagyon alacsony szinten van hazánkban. Miért fontos ezen változtatni, és hogyan tudunk?
Több szint van ebben. Az első maga a probléma felismerése. Ha érzékeled a problémát és esetleg személyesen is érint, akkor jó esetben elkezdesz gondolkodni azon, hogy mit tegyél. Mert te is változtathatsz. Nem feltétlen kell új szervezetet alapítani, már meglévő civil kezdeményezések is tárt karokkal várják a tenni vágyókat. A közügyekkel való foglalkozás és az aktív cselekvés ott kezdődik, hogy körülnézek, vannak- e a környezetemben emberek, szervezetek akik ezzel foglalkoznak. Megvizsgálom, hogy lehet-e hozzájuk csatlakozni. Kis tervezéssel bárki megtalálhatja azt az időt vagy energiát, amivel hasznossá teheti magát. Nemcsak a társadalom profitál egy közügyekért cselekvő aktivista munkájából, az egyén is rengeteget nyer. Számomra hatalmas lelki erőt ad, hogy azt érezhetem, hogy valami hasznosat csinálok, ami előrébb mozdít.
Fenntartható hosszabb távon ez a lelkesedés? Mit lehet tenni a motiváció megőrzéséért?
Az igazságtalanság borzasztóan feltüzeli az embereket. A polgári engedetlenséget választó pedagógusok kirúgása után láthatóan emelkedik az aktív megmozdulók száma. Nagyon fontos – a magunk számára is – hogy láttassuk a sikereinket, hogy elismerjük a legkisebb erőfeszítést is.
Mit üzennél azoknak, akik érzik már magukban a késztetést, hogy cselekedjenek?
Őrizni kell a lángot és továbbadni. Keress egy közösséget, ahol aktívan tevékenykedhetsz. Ha megtaláltad, legyél rá nagyon büszke, mesélj róla a barátaidnak, hogy milyen fantasztikus dolgokat csináltok. Kedvet kapnak ettől mások is, tehát vigyél magaddal még egy embert. Szükség van a pozitív kezdeményezésekre és jó élményekre, mert ezek vonzzák be az embereket.
Fotó: Kovács Zoltán
Az Emberség-díj 2023-ra február 28-ig lehet jelöléseket leadni.