Egy demokratikus intézmény erősségét részben az adja, amennyire a benne lévő szereplők komolyan veszik. A magyar diákönkormányzati rendszer az elmúlt évtizedben kevés pozitív kivételtől eltekintve nem igazán arról volt híres, hogy betöltötte volna eredeti funkcióját. Minden jel szerint Pécsen most egy csapat lelkes fiatal összefogásának köszönhetően újulhat meg a városi diákönkormányzat. A diákpolgármester megválasztása demokratikusan, példás szervezéssel, nyíltsággal és a diákok magas részvételével zajlott. Bemutatjuk az Emberség-díj 2023 civil közösség kategória jelöltjeit.
A városi diákönkormányzatban jelenleg 13 középiskola képviselteti magát aktívan, oktatási intézményenként 3-3 delegált részvételével. Az első fontos erőpróbán éppen csak túl vannak, sikeresen bonyolították le a városi diákpolgármester választást. Az első választáson közel háromezren szavaztak négy jelöltre a részt vevő pécsi középiskolákban, és választották meg Tavi Johannát, Leőwey Klára Gimnázium tanulóját a szavazatok 48,17 százalékával.
“Nagyon hiányzik egy városi diákszervezet, és most úgy tűnik, hogy egy alulról jövő kezdeményezésként fog megvalósulni. Több nagyon értelmes, agilis fiatal fogott össze, értik a világot, tenni akarnak, és a jelek szerint széles kooperációt tudtak kialakítani” – olvasható a jelölésben.
A pécsi középiskolások érdekképviseletén, problémáik kihangosításán túl a diákönkormányzat célja a közösségszervezés, mindez szigorúan pártpolitika-mentesen. Van honnan építkezni. Ahogy a megalakulásról szóló PécsMa cikkben olvasható, “amikor felvették a kapcsolatot egymással a pécsi iskolák diákönkormányzati képviselői, alig tudtak valamit egymásról, sokszor még azt sem tudták, pontosan hol is van egy-egy suli a városban”. A diákönkormányzat megítélése iskolánként is változott, a vezetők megválasztása során egyes helyeken komoly verseny alakult ki, a jelöltek kampányoltak, megszólították diáktársaikat, megidézve alapvető demokratikus intézményeinket.
A tervek szerint minden évben ősszel szervezik meg Pécsen a vdök- és diákpolgármester-választást. A 2023-as ilyen szempontból a tesztidőszak lesz. A képviselők mindenesetre komolyan állnak a feladathoz: feltett szándékuk, hogy kapcsolatokat találjanak az ország más hasonló testületeivel, kezdeményezik a nemzetközi kapcsolódást. A pécsi önkormányzat támogatását jelzi, hogy a diákönkormányzat havi egy alkalommal a közgyűlés dísztermében ülésezik majd, a működésükhöz szükséges infrastruktúrát a városvezetés fogja biztosítani.
Az Emberség-díj 2023-ról itt olvasható bővebb információ.