Magyarországon aránytalanul nagy utat kell megtennie annak, “aki romaként diplomás állásra, jobb életminőségre, társadalmi elfogadásra vágyik”. A Pécsi Evangélikus Roma Szakkollégium (PERSZ-E) azoknak nyújt felbecsülhetetlen értékű támogatást, megtartó közeget, akik “hihetetlenül sok nehézséggel találják szemben magukat”, bőven van okuk elbizonytalanodásra és megtorpanásra. Bemutatjuk az Emberség-díj 2023 civil közösség kategória jelöltjeit.
A tagjainak havi ösztöndíjat, egyetemi előrehaladást biztosító szakmai programokat, nyelvi képzést nyújtó szakkollégium még egy fontos dolgot ad: a támogató közösséget. Küldetésükben megfogalmazott céljuk “olyan értelmiségi fiatalok nevelése, akik a szakmai kiválóságot ötvözik a társadalmi és szociális kérdések iránti érzékenységgel és aktivitással, támogatva ezzel a romák és nem romák együttélését”.
A 2018-as megalakulásuk óta ezt a szó legszorosabb értelmében komolyan veszik. Mint a jelölés indoklásában olvasható, a szervezetet “csupa szerény és alázatos, de annál inkább elkötelezett ember vezeti”. Akik a hátrányos helyzetű és vagy roma szakkollégistának olyan szakmai támogatást nyújtanak az egyetemi évek alatt, amely segíti a felzárkózást a hallgatótársakhoz, hogy az egyetemről való kikerüléskor már olyan kompetenciákkal rendelkezzenek, ami segít az életben, munkában. “Egyszóval hihetetlen megtartó közösség azoknak, akik a legmélyebbről jöttek.”
Egy évfolyamban 30 hallgatót tudnak támogatni – ők jellemzően a Pécsi Tudományegyetem valamennyi karát képviselik. Minden évben vannak új jelentkezők, de sok a visszatérő is. Ahogy a PERSZ-E szakmai hitvallásában olvasható, fontos a hátránykompenzáló tevékenység, de ugyanakkor hangsúlyt kap az, hogy a hallgatókat saját szakterületükön kimagasló teljesítmény eléréséhez segítsék. Ez egy komplex fejlesztési program mentén történik. Tevékenységüknek köszönhetően csökken a lemorzsolódás mértéke, növekszik a hallgatók tudományos életben való aktív közreműködése, többen fejezik be sikeresen a felsőfokú tanulmányaikat.
Az intenzív szakkollégiumi évek alatt tagjaik személyes és szakmai fejlődésére kiemelt figyelmet fordítanak, nagy hangsúlyt fektetve a cigány-magyar kettős identitás megerősítésére. Nem elhanyagolható, hogy a társadalmi felelősségvállalás konkrét tevékenységekben is megnyilvánul, ez pedig elősegíti a társadalmi problémákra érzékeny, szakmailag igényes értelmiség kialakulását.
Az Emberség-díj 2023-ról itt olvasható bővebb információ.