Debrecen ikonikus épületeit, egységes városképét igyekszik megőrizni A cívisházakért informális csoport. Lakossági összefogással ösztönzik a városvezetést arra, hogy tegyenek érte: a régi cívisházak helyét ne vegyék át a modern építmények.
„A városban zajló infrastrukturális fejlődés együtt jár az épített örökség átgondolatlan rombolásával. A város arculatát meghatározó épületek sorra tűnnek el, helyüket zsúfolt, modern lakóegységek veszik át” – foglalja össze a problémát a csoport egyik képviselője, Béres-Áfra Zsuzsa. „Nincsen megfelelő kommunikáció a lakosok és a városvezetés között. Sok a lepusztult, eleve rossz állapotú ház, melyeket a tulajdonosaik magára hagynak. Ezeket persze lebontják, hogy modern stílusú, „fehér-antracit kockákat” építsenek a helyükre. Ahelyett, hogy a városban élőket bevonva a helyi igényekhez alakítanák, felújítanák ezeke az épületeket, amik így új funkciót kapnának.”
A helyzetet nehezíti, hogy a cívisházak nagy része rossz állapotban van, felújítások költséges beruházást igényel, például nem lehet műanyag nyílászárót használni, így sok embernek nincsen rá forrása. Az épületek megkapják ugyan a helyi védettséget, de mivel nincsen forrás rendbe tenni, sok ház sorsa az állagromlás, amíg olyan állapotba nem kerül, hogy már le kell bontani. A meglévő épületek kis hányada van csak felújítva.
De vajon mit tehet egy civil szerveződés ezzel a jelenséggel? Első lépésként kerekasztal beszélgetést kezdeményeztek az érintettekkel a csoport tagjai. Ennek sikerén felbuzdulva további színteret teremtenek a kapcsolatteremtésnek szakemberek és városlakók között. Az eseményeket minden alkalommal különböző építészeti, és ezzel összefüggésben közösségi/társadalmi témákra építik fel. „Célunk az, hogy közelebb hozzuk az építészetet az emberekhez, hogy a cívisházak létét különböző aspektusokban vizsgáljuk meg. Ezek a beszélgetések fontosak, mert lehetőséget adnak a Debrecenben élőknek és a városi építészeknek a találkozásra, esetleg még a döntéshozókkal való beszélgetésre is” – vázolja a program hatásait Zsuzsa. Az eddigi eseményeket nagy érdeklődés fogadta, az Inkubátor pályázatból támogatott programsorozat ősszel folytatódik.
A kerekasztal-beszélgetések mellett terveik között szerepel egy közterület átalakítása, új funkciókkal történő ellátása. „Felkerestük a városvezetést, hogy az ötlethez megszerezzük a támogatásukat: a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium melletti cívisparkot alakítjuk át. A terület a városi rendezési terven közparkként szerepel, és szeretnénk az iskola diákjaival újragondolni a funkcióit. A folyamat első lépéseitől kezdve a diákokat is bevonjuk, a végleges formát közösségi tervezéssel szeretnénk megtalálni: a fiatalokat arra kérjük, találják ki, rajzolják meg, milyennek látnák szívesen ezt a parkot” – összegezte terveiket Tóth Ágnes, a csoport másik képviselője.