Hiánypótló kiadvány jelent meg magyar nyelven alapítványunk gondozásában. A NEM: SZÁMÍT! című kötet célja, hogy segítse a nemi alapú erőszak témájának feldolgozását a fiatalok körében. Betekintést nyújt a nemek és a nemi alapú erőszak témájába, háttérinformációkkal szolgál a legfontosabb társadalmi, politikai és jogi vonatkozásokról, és ami a legfontosabb: konkrét gyakorlatokat és módszereket kínál a fiatalokkal végzett oktatási-képzési tevékenységekhez.
„Van egy európai uniós ország, ahol a nemek közötti bérkülönbség átlag feletti, a nők politikai képviselete a legalacsonyabb, és hetente meghal egy nő párkapcsolati erőszak következtében. Ebben az országban rendszerszintű diszkriminációval kell szembenézniük az LMBT+ embereknek is, és törvénnyel akadályozzák a naprakész iskolai szexuális nevelést” – írja a kiadvány előszavában Nyirati András, alapítványunk elnöke. „Változást csak együtt tudunk elérni! Ez azonban nem történik meg magától,
A nem: számít című kötet ebben segít, tudást és eszközöket ad a szakemberek kezébe, biztosítva, hogy magas minőségben tervezzenek és valósítsanak meg emberi jogi nevelési folyamatokat a nemek közötti egyenlőség témájában. A kézikönyv célja, hogy forrásanyagként, praktikus eszközként szolgáljon, és támogassa a fiatalokat abban, hogy tisztábban lássák a saját és a mások viselkedését, és jobban megértsék, hogyan őrizhetik meg biztonságukat, és hogyan segíthetnek azoknak, akik találkoztak már erőszakkal a saját életükben. Ez persze nem lesz elég a nemi alapú erőszak gyökeres felszámolásához, azonban szükséges és azonnali lépést jelent afelé, hogy mindenki méltóságteljes életet élhessen.
A nemi alapú erőszak magában foglal minden olyan erőszakos cselekményt, amelyet valamely személy vagy személyek csoportja ellen az érintettek vélt vagy valós biológiai vagy társadalmi neme, szexuális irányultsága és/vagy nemi identitása miatt követnek el. A nemi alapú erőszak lehet szexuális, fizikai, verbális, lelki (érzelmi) vagy társadalmi gazdasági, és sokféle formát ölthet a verbális erőszaktól és az online gyűlöletbeszédtől kezdve a nemi erőszakon át az emberölésig. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a nemi alapú erőszak aránytalan mértékben sújtja a nőket.
A nemi alapú erőszak aláássa az emberi jogi értékeket, amelyeken az Európa Tanács is alapul, és amelyek mellett annak tagállamai elkötelezték magukat. Problémát jelent az Európa Tanács valamennyi tagállamában, és nők, férfiak és gyerekek millióinak életét befolyásolja, társadalmi helyzetüktől, kulturális vagy vallási hátterüktől, családi állapotuktól, szexuális irányultságuktól és nemi identitásuktól függetlenül.
A nemi alapú erőszakkal szembeni küzdelem, annak megelőzése és felszámolása szervesen kapcsolódik az emberi jogi neveléshez, az ifj úsági munkához és a nemformális képzési tevékenységekhez, melyek célja a fiatalok támogatása azon az úton, hogy olyan autonóm emberekké, aktív állampolgárokká váljanak, akik mindenki emberi jogait tiszteletben tartják. Az ilyen programok során érintett kérdések és témák mind relevánsak a fiatalok életében, és közvetlenül kapcsolódnak ahhoz a világhoz, amelyben élnek.
A hiánypótló kézikönyv nem jelenhetett volna meg a fordítás közreműködőinek kivételes munkája nélkül. Kiemelt köszönet illeti meg Juhász Verát, Béres-Deák Ritát, Híves Annát, Kardos Tibort, Karvalits Ivettet, Nádori Ráhelt, Tóth Györgyit, Molnár Pétert és Elek Lucát.
A nem: számít! című kiadvány megjelenését a Holland Királyság Nagykövetsége és az Európa Tanács támogatja.
A magyar fordítás alapjául számító mű: GENDER MATTERS: A manual on addressing gender-based violence affecting young people, Second edition, 2019