A szeptemberrel együtt elindult a Közvélemény őszi évada. Első alkalommal a téma: Pécs élhető vagy túlélhető? Elegendő kulturális lehetőséget kínál Pécs? Biztonságos városnak érezzük? Mennyire belváros központú a lakóhelyünk? Ilyen és hasonló kérdéseket vitattunk meg egymással.
Egy város élhetőségének minősítése a városlakók megítélésén múlik leginkább, de léteznek objektív szempontok. Az Economist Intelligence Unit éves jelentése szerint 2023-ban a közeli Bécs lett a világ legélhetőbb városa. A válasz a részletekben, egészen pontosan a körülményekben rejlik. A vizsgálat során több, mint 30 tényezőt vettek figyelembe a következő öt kategória vonatkozásában: stabilitás, egészségügy, kulturális élet és környezeti tényezők, oktatás, valamint infrastruktúra. Ezen szempontok mentén rajzolódhat ki egy város élhetőségi foka.
A szezon első Közvéleményén Dányi Tibor Zoltán építész, a PTE Műszaki és Informatikai kar adjunktusa és a Szolidáris Építészet Kutatócsoport alapító tagja tartott előadást a város élhetőségéről. Saját élettapasztalatai miatt elég szélsőséges skálán mozog a témában. Elkeseredettnek érzi magát attól, hogy a politikai pártok törvénykezésekkel akadályozzák egyes társadalmi csoportok lehetőségeit, emiatt élhetetlennek érzi akár Pécset, akár Magyarországot.
Másfelől viszont inkább az élhetőség felé húz a szíve, mivel úgy tapasztalja, hogy számtalan kulturális programot biztosítanak a megyeszékhelyen. Tibor hat félévet töltött az Egyesült Államokban. Olyan befogadó szemléletet tapasztalt, ami senkinek nem kerül pénzbe és bárhol, bárki alkalmazhatja. Meglátása szerint ez hiányzik leginkább a mi társadalmunkból. Előadását az alábbi gondolattal zárta: „Pécs összetett, de jelenleg mást nyújt egy hajléktalannak és mást egy átlagembernek. Olyan városnak kellene lennie, ami mindenki számára élhető.”
„Az egész folyamat az egyénektől kezdődik és az edukáción múlik”
Az összegző, kiscsoportos diskurzusok a következő témákat járták körbe: a közterületek élhetőbbé tétele, a klímaváltozásra való felkészülés, a városi mobilitás kérdésköre, valamint a fiatalok számára is vonzóbbá formálható város. A négy téma négy különböző szempontból vizsgálta az élhetőség témakörét, metszetek azonban gyakran kialakultak.
Ilyenek voltak a parkosítás, a közlekedés helyzetének javítása (autós és tömegközlekedésre kiterjedően egyaránt), a többfunkciós terek kialakítása, valamint a levegő minőségének megóvása és a minőségi oktatás biztosítása. Az elektromos rollerekkel kapcsolatos tapasztalataikat is sokan megosztották. Felmerült az igény a közlekedési eszközökkel kapcsolatos edukációra és az erre vonatkozó szabályozásokra. Így válhatna még biztonságosabbá az új közlekedési eszköz használata Pécsen.
Az idei év újítása, hogy a rendezvényen elhangzott javaslatokat, felmerülő kérdéseket és véleményeket továbbítjuk a döntéshozóknak. Az összefoglaló elküldéséhez felhasználjuk a kiscsoportos beszélgetéseken közösen készített jegyzeteket és az elhangzottakat egyaránt.
A következő Közvélemény időpontja október 10-én a Reggeliben.