A kelet-közép-európai civil társadalmat érintő támogatási- és kapacitás fejlesztő programok álltak az idei (Re)Building Democracy konferencia fókuszában. Alapítványunk második alkalommal rendezte meg a régióban működő civil közösségeket, támogatásosztó szervezeteket és donorokat közös gondolkodásra ösztönző eseményt, amelyen tucatnyi ország harmincnál több szervezetének félszáz munkatársa vett részt. A szakmai program társszervezője az Ökotárs és a NIOK volt.
Az elmúlt évtizedben a közép-kelet-európai régióban aggasztó demokratikus visszaesés figyelhető meg a jogalkotásban éppúgy, mint a civil szervezetek autonóm működésében és az állampolgárok társadalmi szerepvállalásában. A vidéken működő kisebb szervezetek ráadásul jobban függenek a helyi és országos hatalomtól, ami jelentősen befolyásolja lehetőségeiket, függetlenségüket. A folyamat veszélyeit felismerve a nagyobb donorok növekvő hangsúlyt fektetnek a kapacitásfejlesztő tevékenységek támogatására a vidéki régiókban. E programok nemzeti sajátosságoktól független állandó kihívása, hogyan segíthetik hosszú távon a fenntartható fejlődést, hogy ne csak eseti pénzügyi támogatást jelentsenek.
Alapítványunk ötven szakembert, civil szervezeti vezetőt, szakértőt és aktivistát hívott Pécsre, hogy közösen vitassuk meg a témát, tanuljunk, osszuk meg egymással a tapasztalatainkat, és gondolkodjunk együtt a lehetséges megoldásokról.
A találkozóról részletes szakma összefoglaló készül, amelyet a következő hetekben publikálunk. Az eseményről Gűth Ervin, a mecseki müzli hírlevél szerkesztője tudósított a Telexnek.
A tavalyi szakmai találkozó fő témája az volt, hogyan reagálnak, hogyan reagálhatnak a közép-kelet-európai régió civil közösségei a szűkülő térre és a demokrácia kihívásaira. A konferencia célja volt, hogy a párbeszéd mellett lehetővé tegyük a tudás, az eszközök, a gondolatok és a jó gyakorlatok megosztását a fent említett szűkülő tér által érintett országok civiljei számára. Az összefoglaló letölthető innen!