Pécsi és Pécs környéki közneveléssel, közoktatással és felsőoktatással foglalkozó közösséget épít a Pécsi Oktatási-Nevelési Társulás, vagyis a PONT. A 2022 őszén kezdődő oktatási tiltakozások óta több megmozdulást szervezett már a csoport a városban. Hozzájuk kötődik a belvárostól az egyetemig érő élőlánc, vagy éppen a 17.17. elnevezésű, városokon átívelő demonstráció pécsi eseménye. Rendszeresen szerveznek szakmai eseményeket is, az Inkubátor program támogatásával a Dialógus az Oktatásért pécsi programsorozatát erősítik.
„Célunk, hogy minél pontosabb és hitelesebb tájékoztatást nyújtsunk az oktatással kapcsolatos témákról az érintettek és érdeklődők számára. Azért dolgozunk, hogy kialakuljon az aktív párbeszéd a különböző szintek képviselői között, legyen az diák, szülő, pedagógus, igazgató, vezető vagy nevelést és oktatást közvetlenül segítő munkatárs” – foglalja össze fő törekvéseiket Bosák Levente, a PONT vezetője. A csapat a budaörsi Dialógus az Oktatásért szervezőitől inspirálódva, velük együttműködve hozta létre Baranyában a saját programot.
„A Dialógus az Oktatásért – Pécs programsorozat első körben 10 alkalmat foglal magában, melyen feldolgozzuk az oktatásban felmerülő problémákat összefoglaló 9 pontot, illetve egy alkalommal a státusztörvény és teljesítményértékelési rendszer tervezetét.” Az eseményeket minden alkalommal hasonlóan építik fel: egy bevezető előadói blokkal indítanak, melyen egy szakember ad elő az esemény témájához kapcsolódóan. Ezután következik egy témafeldolgozás, melyet csoportmunkában végeznek a résztvevők. Végezetül a csoportok bemutatják, mire jutottak közösen, lezárásként pedig az esemény moderátora összegzi az elhangzottakat.
„Sokszor észleljük, hogy a résztvevők inkább ventilálni jönnek, megosztani a negatív tapasztalataikat. Szorosan kell tartanunk ilyenkor a keretet, ezért minden alkalommal határozott moderátori jelenlétre van szükség. A későbbiekben ugyanakkor ennek is teret fogunk adni, mert tudjuk, hogy a jelenlegi oktatási helyzet sokak számára okoz rossz érzéseket, amit ki szeretnének adni magukból. Érezzük és tudjuk, hogy mekkora szükség lenne egy ilyen platformra is” – összegzi tapasztalatait Spanicsek Valentina, a PONT másik szervezője.
Az eseményeket összességében sikeresen ítélik meg a szervezők. Észrevették, hogy a résztvevők nemcsak a téma miatt érkeznek, egymás társaságára is vágynak. „Aktív és lelkes visszajáró tagjaink vannak, akiknek a program mellett a másik ember személye is fontos. Új kapcsolódások, új barátságok alakultak ki az elmúlt alkalmak során” – meséli élményeit Valentina. Szemmel láthatóan formálódik a szervezet közösségformáló ereje. Bíznak abban, hogy a hálózatosodás egy ponton elég erős lesz ahhoz, hogy képesek legyenek együtt cselekedni a jobb oktatásért.
A civil közösségek részére kiírt ECK Inkubátor 2023 kapacitásfejlesztő támogatási program keretében 30+ közösség valósítja meg kezdeményezését. A sorozatunkban őket mutatjuk be.