Kötetlen hangulatban zajlott a negyedik évad második Közvéleménye Tiszta város, rendes lakó címmel. Ezúttal a pécsi köztisztaság kérdésköre került fókuszba. Vajon mit tehet a városvezetés a tisztaság érdekében, és mi az, amiért a városlakók a felelősek?
A véleményvonal állításaiban a résztvevők elismerték, hogy a városlakók, az egyének felelőssége sokkal nagyobb, mint gondolnánk. Sarkalatos téma volt az utcai szemetelés, a szelektív hulladék szabályos gyűjtése vagy a zöld hulladék kezelése. Sokan közös nevezőre jutottak a közvécé kérdéskörében és a szemetelésről szóló szabályok szigorításában.
A Közvéleményen Herbai Attila, a BIOKOM köztisztasági vezetője beszélt a város köztisztasági helyzetéről. Jelenlegi adatok szerint 90 fizikai munkás takarítja a várost (3,5 millió négyzetmétert) az év 365 napján, két műszakban. Az alkalmazottak nap mint nap azért dolgoznak, hogy tiszta legyen Pécs. Összességében elmondható, hogy rengeteg munkájuk van ezeknek az embereknek. Tapasztalható, hogy egyre magasabb elvárásokat támasztanak a városlakók a BIOKOM felé, a lakók viszont egyre kevesebbet tesznek saját környezetük rendben tartásáért. Herbai elmondta, hogy emellett állandó probléma az illegális hulladéklerakás: évente 2600 köbméter illegális hulladékot szed össze a BIOKOM. Továbbá több felmerülő gondolatra is reflektált, többek között az utcák „közvécéként” való használatára. Egyre gyakoribb és kezelhetelenebb probléma ez a városnak. Végezetül kitért a madarak okozta szennyeződésekre, melyek szintén rontják a város összképét.
A kiscsoportos beszélgetésekben két témát vitattak meg a résztvevők: mit tehetnek a városlakók és a városvezetés, hogy a lakókörnyezet tiszta és rendezett maradjon, valamint hogyan lehet elérni, hogy a városlakók igényesebbek legyenek a környezetükre. Összecsengő válasz volt mindkét csoport számára prevenciós lépésként a tisztaság beemelése az oktató-nevelő folyamatba, szabályok lefektetése és betartatása a lakóközösség bevonásával, valamint a felelősségteljes magatartás a városlakókra vonatkozóan. Emellett fontosak az ellenőrzések, a lehetőségek kiszélesítése a hulladéklerakás tekintetében, például új hulladéklerakó szigetek kialakítása vagy a szegedi példa mentén komposztfutárok képzése, továbbá kampányok és önkéntes akciók, közös szemétszedés szervezése.
A rendezvényen elhangzott javaslatokat, felmerülő kérdéseket és véleményeket továbbítjuk a döntéshozóknak. Az összefoglaló elküldéséhez felhasználjuk a kiscsoportos beszélgetéseken közösen készített jegyzeteket és az elhangzottakat egyaránt.