Miskolci és a környéken élő civileknek szól a CiRMi, azaz a Civil Rádió Miskolc. A rádió indulása óta sok sikerben és nehézségben volt része a kezdeményezés munkatársainak. Most az Erősödő Civil Közösségek Inkubátor program támogatásával vettek új lendületet.
„A CiRMit egy rádió közösségi működtetésének reményében alapította hét szervezet 2014-ben” – mesélte Frei Gabriella, aki hat éve csatlakozott a rádió csapatához önkéntes műsorvezetőnek. „Sosem volt saját frekvenciánk, így online érhető el az adás. Több helyi témával is foglalkozunk, például a miskolci képzőművészettel, vagy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei civil szervezetek ügyeivel, környezetvédelemmel, de említhetném a „Miskolciak a nagyvilágban” műsort is.”
A rádió stúdióból adott élőadást hetente kétszer négy és nyolc óra között, itt vették fel a további anyagokat is a műsorvezetők. A helyet bérlő alapítvány azonban új funkciót szánt a stúdióhelyiségnek, így a CiRMinek költözni kellett. Másik stúdió kiépítése forráshiány miatt egyelőre nem sikerült. “Így lettünk Kóbor CiRMi” – mondta Gabi.
Az Inkubátor programba azért pályáztak, hogy „új önkénteseket, új embereket vonjunk be a rádió működtetésébe. Régi műsorainkat szeretnénk tematikus podcastok formájában újragondolni, miközben új tagjainkat a szerkesztésbe és vágásba bevonjuk. A frissen csatlakozók ötleteit és kapacitását kamatoztathatjuk ezáltal” – foglalta össze Gabriella. Jelenleg öt állandó tag dolgozik a rádióban, rajtuk kívül négy önkéntes vesz részt a műsorkészítésben.
A projektet egy nyilvános eseménnyel nyitották meg a Dialóg Egyesület Avasi Közösségi Kávézójában júliusban. A rendezvényen slam poetry és élőzene biztosította a hangulatot, de volt kerekasztal-beszélgetés is a közösségi podcastról. „Kihelyeztünk egy ötletládát, így a résztvevők megoszthatták velünk a gondolataikat arról, miről szóljon az adás. Bevontuk őket a témaválasztásba és lehetőséget adtunk a rádiós eszközök kipróbálására.”
A rádió önkénteseinek képzést szerveztek a Tilos Rádió munkatársával, Tóth Szabolccsal, illetve a Civil Rádió műsorvezetőjével, Huszerl Józseffel. Tartottak egy kísérleti TikTok-műhelyet, ahol az Autonómia Alapítvány mentoráltjaival dolgoztak együtt. “Megkértük a fiatalokat, hogy mutassák be az általuk használt közösségi média platformokat, majd azok működését, mechanikáját együtt fedeztük fel” – tette hozzá Gabi. „Nem titok, hogy ha mi nyitottabbá válunk, megismerjük a fiatalok által kedvelt online platformokat, akkor időtállóbba válhatunk.”
A civil közösségek részére kiírt ECK Inkubátor 2023 kapacitásfejlesztő támogatási program keretében 30+ közösség valósítja meg kezdeményezését. A sorozatunkban őket mutatjuk be.