A 2010-es években új pszichoaktív szerek jelentek meg a Heves megyei Boldog településen. Az ellátórendszer nem mindig tud hatékonyan segíteni sem a megelőzésben, sem a kialakult helyzet kezelésében. Családok hullanak szét, magas az iskolai lemorzsolódás, rengeteg a konfliktus a faluban. A szerhasználat következményeitől szenvedő helyieket segíti az Együttélés Egyesület, kezdeményezésüket az Erősödő Civil Közösségek Inkubátor program is támogatta.
„Nagyon jól tudjuk, hogy a szerhasználat egy tünet” – magyarázza Rácz Szilárd, az egyesület szakembere. „Célunk, hogy a telpülésen a szerhasználati probléma szakmai szinten legyen kezelve, hogy a segítséget kérő szerhasználók megfelelő ellátáshoz jussanak.” Szilárd szociálpedagógusként és addiktológiai konzultánsként végzett szakember. Az egyesület tapasztalati segítőkből és laikusokbál áll, akik saját megéléseikkel segítenek a jelenlegi klienseknek.
A legfontosabb mozzanat az Együttélés Egyesület munkájában a bizalom kialakítása. A segítséget kérők tudják, hogy van kihez fordulni, ha akadályba ütköznének vagy változtatnának a helyzetükön. „A szerfogyasztás önmagában nem kriminológiai kategória, hanem szenvedélybetegség. Egy betegség, amiből fel lehet épülni. Ezért helytelen, hogy néhány helyen rendészeti eszközökkel próbálják megoldani a problémát. Megfelelő segítségnyújtást biztosítunk az érintettek számára.”
Az Inkubátor programban az egyesület tagjai különböző eseményeket valósítottak meg: két közösségi napon vettek részt Boldogon, különböző jellegű foglalkozásokat szerveztek az érdeklődők számára. „Két helyi rendezvényen szórólapoztunk, beszélgettünk az emberekkel a munkánkról. Az események után többen érdeklődtek, felkerestek minket más szegregátumból is: Dányról, Turáról, Galgahévízről. Ezt követően kezdtünk bele a foglalkozásokba, drogprevenciós alkalmakat és hetente addiktológiai konzultációkat tartottunk.”
Mint Szilárd elárulta, minden foglalkozásforma más, mindegyikkel máshogy segítenek. „Amit mi nyújtunk, az egy alacsonyküszöb-szerű ellátás. Fontos a kapcsolattartás, a helyzetnek megfelelő segítségnyújtás.” Az egyéni konzultációk során már felajánlják a szolgáltatást, amit térítésmentesen igénybe lehet venni. A prevenciós foglalkozásokon több generáció képviselteti magát, ezek főleg önismereti elemeket is tartalmazó foglalkozások. “Beszélgettünk kockázati tényezőkről, traumákról, saját tapasztalatokról.”