“Majd ha te is teszel érte valamit!” Ha nekünk kellene mottót találni Horváth Genovévának, egészen biztos ezzel jellemeznénk. Az elmúlt néhány évben kevés olyan civil kezdeményezés volt Pécsen, amelyben érdeklődőként, önkéntesként, aktivistaként vagy szervezőként ne vállalt volna valamilyen szerepet. Tevékenysége nemcsak inspiráló, de az élő példa arra, hogy mindig van mit tenni, és mindig meg lehet találni, te mit tehetsz azért, hogy jobb legyen a világ, amiben élsz. Bemutatjuk az Emberség-díj 2024 magánszemély kategória jelöltjeit.
“Gondolkodtam a felhívásotok kapcsán, hogy elsőre beugrik-e valaki, akinek odaadnám a díjat. Mert az első megérzés mindig jó!” kezdődik Horváth Genovéva, vagy ahogy Pécsen a legtöbben ismerik, Zseni jelölése az Emberség-díjra. “Mert ha valami aktívkodásról van szó, akkor ő mindig kapható rá. Annyit tesz a város élhetővé tételéért, hogy én tiszteletbeli Tüke díjat is adnék neki egyből! És hogy miben vesz részt vagy mit szervez? Íme egy felsorolás az elmúlt időszakból: Gyertyás séta az áldozatokért, Levegőt – országos akció az oktatásért, Virrasztás az oktatásért, Zebraszerda, Zöld Fiatalok megmozdulásai, Globális Klímasztrájk, Write for rights – Amnesty International, és mindenekelőtt: Séta a Mecsekért.”
Ezek közül mi most a legutóbbit emelnénk ki, hiszen a kezdeményezésnek Zseni az egyik motorja, a fő témájuk pedig nagyon is aktuális. 2023 nyarán a kormány egy 600 hektáros beruházási célterületet jelölt ki a Pécs közeli Bicsérd, Kővágótöttös és Kővágószőlős községek területén. Arról azóta sem tájékoztatta a lakosságot, mi célból tette ezt.
Az összefogás jelenleg a leginkább aktív szerveződés a témában. Az elmúlt hónapok során megszervezték a Magyarországon elsőként Pécsen megtartott Akku-stop Országjáró turné lakossági fórumot. Mivel a teljes hírzárlat miatt rendkívül nehéz tájékozódni a kiemelt beruházásokról, a pécsi lakosoknak különösen ijesztő lehet a város mellé tervezett beruházás – látva a többi hazai példát. A fórumra meghívták más városok szerveződéseinek képviselőit is, hogy osszák meg tapasztalataikat.
Nemrég workshopot szerveztek, ahol bemutatták a közérdekű adatigényléssel folgalkozó Ki Mit Tud oldal használatát és gyakorolni lehetett a közérdekű adatigénylés folyamatát. A résztvevők megismerhették a “közadatok” típusait, a közintézmények listáját, az oldalra feltöltött mintalevél segítségével pedig maguk is kipróbálhatták, miként lehet egyszerűen és gyorsan információhoz jutni az őket érdeklő témákban.
Az Emberség-díj 2024-ről itt olvasható bővebb információ.