Egy csapat diák foglalta el a Városmajor park környékét júniusban. A fiatalok az Autonómia Alapítvány programjának résztvevői voltak idén tavasszal, az esemény a projekt csúcsa és zárása is volt egyben. Az akciónap három részből állt: egy kiállításból, egy klipforgatásból és egy falfestésből. Könnyed, mégis komoly és felelősségteljes rendezvény volt.
„Vajha: Régies indulatszó, amit teljesíthetetlen, vagy nagyon kis eséllyel teljesülő vágykifejezésére használnak. Manapság a „bárcsak” vagy a „de jó lenne” kifejezésekre mondjuk helyette.”
Kékesi Alexandra, az Autonómia Alapítvány munkatársa négy hónapig dolgozott együtt a Közgazdasági Politechnikum és a Deák Ferenc Kollégium fiataljaival a Youth 4 Change program keretein belül. Az első időszakban a résztvevők toborzása után két csoportban találkozott a két intézmény növendékeivel, ezt követően váltak egy csapattá. Összeismerkedés, egymásra hangolódás és sok közös pillanat következett, ami talán a legemlékezetesebbé tette a projektet a résztvevők számára.
Galambos Attila, az Újpedagógia egyik alapítója közreműködésével hetente csütörtökönként egy foglalkozáson vettek részt, ahol az ENSZ által meghatározott fenntartható fejlődési célokról beszélgettek. Ezek az alkalmak segítettek a fiataloknak megfogalmazni, mivel is szeretnének foglalkozni a továbbiakban. Tizenhét téma közül a következő háromra esett a választásuk: az oktatásra, a nemi egyenlőtlenségre és a diszkriminációra. A projekt következő szakaszában a diákok önálló munkába kezdtek. Mindenki a hozzá legközelebb álló témában alkotott, saját technikával. Volt, aki festett, mások verset vagy szöveget írtak, kollázst, digitális képet, szobrot, ruhát vagy fényképet készítettek. Az elkészült alkotásokat állították ki a Vajha akciónapon. A címválasztás arra a vágyakozásra utal, hogy bárcsak minden úgy lenne, ahogy az ENSZ célok megfogalmazódtak.
Az egyéni művészeti alkotások mellett Krausz Attila Bom, író, szövegíró, rapper egy videóklipet komponált meg a résztvevő fiatalokkal. Közösen írták meg a rap szöveget – melynek egyik sora az elkészült összefoglaló címe is –, együtt stúdiózták fel annak hanganyagát, majd a Vajha akciónapon egy videóklipet is forgattak hozzá. Az elkészült videó nemsokára az Autonómia Alapítvány felületein lesz megtekinthető.
A projektet egy régóta vágyott ötlet koronázta meg: egy falfestéssel hagytak a fiatalok örökre nyomot a Városmajor park falán. Void Gergely graffiti művész segítségével adtak új külsőt a fallabda pálya mögötti falfelületnek. A festésben Oláh Norbert festőművész is részt vett, segítette a diákok munkáját. A folyamatról egy timelapse videó is készült. A falfestményen a Citadella sziluettje körül megjelennek azok a szavak, melyeket a fiatalok fogalmaztak meg a projekttel kapcsolatban.
Kékesi Alexandra megfogalmazásában ez az esemény bámulatos volt. „Az, hogy ilyen fiatal, a kezdetekben egymásnak ismeretlen emberek négy hónap alatt ebben a témában egy ilyen akciónapot létrehoztak, az egy igazán felemelő érzés.”
A projekt a Youth 4 Change program keretében, az Európai Unió támogatásával valósult meg.