A Közelítő Egyesület 2020-ban alapította meg a Pécsi Kosárközösséget, melynek célja, hogy a helyi termelők és vásárlók közvetlen összekötésével támogassa a helyi élelmiszertermelést, a tudatos fogyasztást és a fenntartható gazdaságot. A Katalizátor támogatásával most egy olyan modell bevezetésén fáradoznak, ami sokkal fenntarthatóbbá teszi a működési rendszert.
Jelenleg heti 40-50, évente közel száz termelővel dolgoznak együtt, és mintegy kétszáz család vásárol tőlük hetente. A Kosárközösség mellett szakszervezeti együttműködést is szerveznek a közepes méretű termelők és a vásárlók között, intenzíven kapcsolódnak a helyi közösséghez, kommunikációs kampányokat szerveznek a tudatos fogyasztás és a fenntarthatóság témájában, önkéntes csapatot vonnak be, és együttműködnek más civil szervezetekkel.
Azonban a jelenlegi modellnek vannak korlátai. Alacsony a vásárlói részvételi arány, a modell nem skálázható, korlátozott a termelői érdekvédelem, a fogyasztóknak csekély befolyásuk van az élelemtermelésre, és a modell szolgáltatói szemléletű. Ezért a Közelítő Egyesület egy új, részvételi modellt kíván bevezetni a vásárlói bázis bővítése érdekében.
A modell távlati célja, hogy olyan 10-12 fős vásárlói csoportok jöjjenek létre, akik fogyasztásukat összehangolva havi és éves szinten megtervezve, elköteleződnének a csoportban történő vásárlás iránt. A cél a fogyasztók bevonása a helyi termelők és gazdaság ügyeinek intézésébe, és egy demokratikus élelmiszerrendszer alapjainak lefektetése a szolgáltatói szisztéma helyett.
A Közelítő az Erősödő Civil Közösségek Katalizátor pályázat finanszírozásának köszönhetően fel tudja mérni ennek a Japánból – egy igencsak eltérő kultúrkörből – származó részvételi modell bevezethetőségét a hazai vásárlók körében. Kérdőíves felmérést, vásárlói fókuszcsoportokat szerveznek, és a kapott adatokra kommunikációs kampányt indítanak. A projektidőszak végére reményeik szerint egy-két tesztcsoportot el tudnak indítani.
A program összhangban áll az EU értékrendszerével, mely a demokratikus együttműködést, a szolidaritást, a fenntarthatóságot és a helyi gazdaságok támogatását hangsúlyozza. A projekt hozzájárul a helyi közösségek erősödéséhez, az egészséges táplálkozáshoz való hozzáférés javításához és a lokális környezet védelméhez.
A Közelítő Egyesület innovatív modellje ígéretes utat mutat egy fenntartható és demokratikus élelmiszerrendszer felé. A projekt sikere példaértékű lehet más helyi közösségek számára is, hozzájárulva az élelmiszer önrendelkezéshez és a vidéki gazdaságok megerősödéséhez.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.