Olyan programokat szervezett a MASZK Egyesület, amelyekkel a Szeged tarjáni városrészében élők szélesebb rétegét érték el, akik így megismerték a Megálló Közösségi Ház tereit, és személyesen tapasztalták meg, hogy van lehetőségük bevonódni a ház életében. Mindezt a Katalizátor program támogatásával.
“Látjuk, hogy van igény a személyes találkozásra, és az élmények hatására a látogatók visszatérnek, és hoznak magukkal még egy embert” – számolt be tapasztalataikról Veszprémi Szilveszter, a ház közösségszervezője. “Szerettük volna, ha az év végére még több tarjáni lakos számára válnánk gyakran látogatott programhelyszínné, ha egyre többen lennének olyanok, akik nem véletlenül találnak ránk, kapcsolódnak be egy-egy eseménybe, hanem ismerik, keresik és esetleg aktívan alakítják is a Megálló nyújtotta kínálatot. Szeretnénk, ha többen értenék, hogy miért vagyunk épp Tarjánban, és a Megállón keresztül a városrész visszakaphatna valamennyi méltóságot és demokráciatapasztalatot.”
A Megálló Közösségi Ház kulturális és civil műhelyeknek, kézműves, sport-, családi és gyermekprogramoknak, és egyéb öntevékeny, közösségi kezdeményezéseknek ad otthont, 2022 októbere óta itt található a Komposztfutár projekt bázisa. Olyan, hellyel nem rendelkező csoportoknak és egyesületeknek is állandó befogadói, mint a Tricikli Fesztivál, a Törzsasztal Műhely, vagy a Partiscum Egyesület. A programok és együttműködések iránt nyitott közösségi ház munkatársai beágyazottságot szereztek a város civil életét meghatározó egyesületek között, és a helyi, egyéni megkereséseket is ezen tapasztalatok mentén tudják valódi programokká formálni. Legyen szó egy irodalmi önismereti csoport indításáról, a most szerveződő társasjátékklubról, vagy éppen a Komposztfutár projektről, akik a segítségükkel az egy éves működésük alatt közel ötven háztartással dolgoznak, és az önkormányzattal együttműködve 2023-ban adták át a város első nyitott közösségi komposztálóját, a pilot év leteltével újabbak telepítését készítik éppen elő.
A Szeged Tarján panelos városrészében élő lakosok alapvető tapasztalata, hogy a rendszerváltás után lemondtak róluk, bezártak a szabadidős tereik, a lakosságuk nagyrészt elöregedett. Egyetemisták költöztek be albérlőként, akik alvóvárosrészként tekintenek Tarjánra, a közösségi lehetőségeket pedig a belvárosban keresik. A közösségi ház fennállása óta szólítja meg az itt élőket, és dolgozik a városrész életének felpezsdítéséért.
Két közösségszervező munkatárs felel a napi működésért. De számos program indult önszerveződésből, legyen szó a Komposztfutár projektről, az olvasókörökről, vagy a pályázat időszakában induló társasjáték estekről.
A Katalizátor támogatásával most újragondolták a közösségi ház működését és a programok felépítését, emellett pedig új, személyesebb online és offline kommunikációs platformokon tudósítottak a tervezett programjaikról. Volt rendszeres nyugdíjas klub, társasjáték délután, Quiz-estek, lakossági, utca és intézményi fórum, zöld közösségi hétvégék, tarjáni túrák idegenvezetéssel, háziállatok egészségügyi ellenőrzése, garázsvásár, visszatért a Megálló Majális, készült Tarján vaktérkép és decemberben FiFe Klub is indul.
A közösségszervezők úgy látták, a Megálló bázisának növekedése segíti azt, hogy a jövőben új programok szerveződjenek, és Tarján aktív, közösségszervezésben részt venni kívánó lakosai könnyebben megtalálják a házat a terveikkel, gondolataikkal. Úgy látják, a pályázati időtartam végeztével a Megálló egyre inkább betölti majd a külvárosi közösségi ház szerepét, munkatársai új ismeretségekkel és kompetenciákkal végzik majd egyre magabiztosabban a munkájukat, a városrészben élők számára üggyé válhat egy-egy program fennmaradása.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.