Közösségkovácsoló élménytábort szervezett a Piliscsabai Tanodának a Csemetekert Közösség Alapítvány a Katalizátor program támogatásával. A Piliscsabai Tanoda azért jött létre, mert helyi civilek felismerték a településen jelenlévő szegregációs problémákat, és célul tűzték ki a roma és hátrányos helyzetű gyerekek esélynövelését. A településen ugyan már nem működik szegregált iskola, de a roma és hátrányos helyzetű gyerekek sokkal kevésbé férnek hozzá minőségi szolgáltatásokhoz. Ezért a tanoda működése és minél nagyobb elérése rendkívül fontos a marginalizáció csökkentése érdekében.
“Minden hétköznap délután tartunk tanodai foglalkozásokat összesen 30 gyerek számára” – mondta el Fábián Sára, az alapítvány kuratóriumi elnöke. “Az iskolai keretrendszertől eltérő, azt kiegészítő és azon túlmutató oktatási- és közösségi élményt nyújtunk. Tantárgyi felkészítést és pályaorientációs és szabadidős foglalkozásokat tartunk nemformális módszerek alkalmazásával, tapasztalati úton történő tanulással és szociális készségek fejlesztésével. Ezt egészítik ki a családlátogatások, a tanodán kívüli programok, és a tevékenységeink működését biztosító szervezési és adminisztrációs feladatok.”
A tanoda tevékenységének köszönhetően az elmúlt négy évben a rendszeresen tanodába járó gyerekek létszáma nőtt, a lemorzsolódás csökkent. Tavaly tartották a tanoda tizedik születésnapi rendezvényét, ahol tanodás családok, munkatársak, önkéntesek és érdeklődők szép számmal együtt ünnepeltek. A tanoda és az ott dolgozó szakemberek és önkéntesek ugyanis szerves részei a helyi közösségnek. Folyamatosan tartják a gyerekek családjaival a kapcsolatot, igyekszünk támogatást nyújtani nekik.
A Katalizátor támogatásával húsz tanodás gyerek számára egy négy napos ingyenes ottalvós nyári tábort szerveztek a Dunakanyarban. Céljuk az volt, hogy a táborral a tanodás gyerekeknek élményszerzési, rekreálódási és tanulási lehetőségeket biztosítsanak, és egy közösségépítő erővel bíró komplex közösségi élményt nyújtsanak, amely megszerzésére a családoknak saját forrásból nem lett volna módja. Az előkészületi munkák elvégzésében a tanodás munkatársak és önkéntesek egyaránt részt vettek.
A szakemberek úgy vélik, hogy hosszútávon a gyerekek rezilienciáját növelni fogja a tábor, és maradandó élményként sokáig elkíséri őket. A közös játékokon, foglalkozásokon keresztül olyan elraktározható tapasztalatokhoz, tudáshoz, felismerésekhez jutottak a gyerekek, amikre később vissza lehet utalni, és amikre építeni lehet. A gyerekek tudása gyarapodott az önismeret, konfliktuskezelés, előítéletek terén, ismereteik bővültek hazánk élővilágával és a környezetvédelemmel kapcsolatban.
Összességében a tábor hatására épült a közösség, a program segített abban, hogy a családokkal a bizalmi, partneri kapcsolat elmélyüljön, és azok a gyerekek, akik kevésbé rendszeresen járnak a tanodába, még rendszeresebben járjanak, és a lemorzsolódás még az eddiginél is kevesebbre csökkenjen.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.