Az ibrányi romák tájékoztatását, felvilágosítását, megfelelő minőségű egészségügyi ellátásának ösztönözését tűzte ki célul a Romák A Fejlődésért Civil Egyesület a Katalizátor program támogatásával. Ibrány térségében a roma származású emberek nem minden esetben jutnak hozzá megfelelő minőségben az egészségügyi ellátáshoz, a jelenséget az információhiány, rosszul rögzült szokások, fel nem oldott konfliktusok is erősítik.
A Romák A Fejlődésért Civil Egyesület egy olyan Játétárat működtet Ibrányban, ahol szakembereik a településen élő gyerekek koragyermekkori fejlesztésével, iskolai felzárkóztatással foglalkoznak. Felnőtt programokat is szerveznek, ezek témái a munkavállalás, egészséges életmód, valamint egészségügyi prevenció. Tanulócsoportjukban nemcsak a helyi, hátrányos helyzetű gyerekeket fogadják, hanem a háború elől ide menekült ukrán családok gyermekeit is. Az egyesületnél büszkék arra, hogy az idősekről sem feledkeznek meg, számukra főzőklubot, zeneklubot működtetnek. Terepmunka keretében a helyi roma szegregátumban élő gyermekeknek tartanak fejlesztő foglalkozásokat, valamint várandósoknak, illetve gyermekágyasoknak tanácsadást.
“Térségünkben a roma származású emberek nem minden esetben jutnak hozzá a megfelelő minőségben egészségügyi ellátáshoz” – magyarázta Balogh Marianna, a projekt ötletgazdája. “Ennek egyik oka, hogy nem értesülnek adott lehetőségekről, például az ingyenes szűrővizsgálatokról. Sokan negatívan állnak hozzá az egészségügyhöz a kulturális sajátosságok miatt. Ennek részben az is oka, hogy a helyi egészségügyi dolgozók nem megfelelően felkészültek más kultúrákból érkező emberek ellátására és a velük való hatékony kommunikációra. Egy-egy adott reakció során megfelelő háttértudás híján nem tudják helyesen megítélni a megfelelő válaszreakciót, és ez számtalan konfliktust szül a két népcsoport között, ami a romák részéről az egészségügyi ellátottság, a helyi egészségügyi dolgozók részéről pedig a gördülékeny munkavégzés kárára megy.”
Az egyesület programjának fő célja az Ibrány városban élő romák tájékoztatása, felvilágosítása, illetve megfelelő minőségű egészségügyi ellátásának biztosítása, ezáltal a romák mortalitási rátájának csökkentése. Balogh Mariann meglátása szerint a koronavírus járvány óta tovább romlott az addig sem rózsás helyzet. Nem is látogathatták az orvosokat, védőnőket a karantén miatt, telefonon keresztül kényszerültek diagnosztizálni, ami elbizonytalanodást szült a helyi lakosok körében és még tovább mélyítette a szakadékot.
Az egyesületnek több, egészségügyi végzettséggel rendelkező tagja is van, akik részben a helyi egészségügyi szférában dolgozó, roma származású szakemberek. Egészségügyi ismeretekkel, tapasztalatokkal biztosították a program megfelelő szakmai hátterét. A program során kiemelt kampány keretében felhívták a roma emberek figyelmét a szűrővizsgálatok jelentőségére, az időben diagnosztizált betegségek jobb kezelhetőségére. Felkeresték a helyi lakosságot, igényfelmérést tartottak az egészségüggyel kapcsolatos problémák, nehézségek feltérképezése céljából. Utcafórumokat szerveztek, közösen beszélték meg az adott helyzetet, és együtt fogalmazták meg azt, mit gondolnak a helyi egészségügyről. Megszólították a helyi egészségügyi dolgozókat, ötleteket és módszereket javasolva konfliktus vagy kulturális tudatlanságból fakadó félreértések kezelésére. A workshopon az egészségügyi dolgozók fogalmazhatták meg a problémákat, az egyesület ezt követően mutatta be nekik a helyi romák által megfogalmazott gondokat. A workshop végén együtt kerestek megoldásokat a kialakult helyzetre és a konfliktusok megoldására.
A szervezet meglátása szerint Ibrányban nyílt titok, hogy szegregáltan zajlik az oktatás. Miután elindult az egyházi részvétel a városi oktatásban, a helyi társadalom két részre szakadt. Ez újabb konfliktusokat szült a különböző etnikumú emberek között. Ennek enyhítésére októbertől már a helyi általános iskolában is jelen van az egyesület, hogy meditációval próbálja meg csökkenteni a hiányzásokat, elősegíteni a roma gyermekek iskolai szocializációját, gördülékenyebbé tenni a szülő-tanár, tanár-diák közti kommunikációt.
A szervezet abban bízik, hogy a program lezárultával az egyesület mediátori szerepet tölthet be a településen, és hozzájárulhat a romák magyar társadalomba való szocializációjához. Kialakul egy bizalmi kör, mely egy hatékony problémamegoldó stratégiával rendelkezik, így nem okoz gondot egy újonnan fellépő nehézség megoldása sem. Mind a romák, mind pedig az egészségügyi dolgozók bizalommal fordulnak hozzájuk felmerülő problémáikkal, így elkerülvén a későbbi konfrontációt, kiküszöbölve a negatív szemléletet, hozzáállást.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.