Balatonboglár és a szomszédos település polgárai, az itt élő különböző generációk és a lakosság és a köz(össégi) ügyek között között kívánt hidat építeni a Balatonboglári Városvédő Egyesület. A cél az volt, hogy a Katalizátor program támogatásával fiatalokat vonjanak be a szervezet életébe, együttműködést alakítsanak ki és fejlesszenek az ifjúság és az idősebbek között.
Az 1991-ben alakult egyesület 2023-ban kezdett bele egy átalakulási folyamatba, annak érdekében, hogy egy tradícionális lokálpatrióta szervezetből egy modern európai civil egyesületté váljon, megtartva az eredeti értékeket.
“Balatonboglár és Szőlőskislak polgárait szolgálni az európai értékek képviseletével, hiteles, nyílt, őszinte kommunikációval, modern és alkotó lokálpatriotizmussal, a vita kultúra fejlesztésével. Küldetésünk része a város hatékony működésének elősegítése az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a feddhetetlenség folyamatos fenntartásával, megkövetelésével. A köz érdekének védelmében minden esetben igyekszünk építő kritikát gyakorolni, előremutató javaslatokkal élni. A minőséget magunktól és környezetünktől is elvárjuk. Tevékenységünk alapja a kölcsönös tisztelet” – idézte Küldetés- és Érték nyilatkozatukat Steiner László, az egyesület elnöke.
A projektben tervezett, a település generációi közötti hídépítés módszere nem hozta meg a várt eredményt. Az egyesületnél törekedtek az okok feltárására és megértésére, ezért az ismeretterjesztésre helyezték a hangsúlyt. A “Híd a generációk között” egy előadással egybekötött fórum volt, ahol nyolcvannál több, különböző generációból érkező érdeklődő, köztük tanárok, szülők, idősek vettek részt.
A Balatonboglár és Szőlőskislak közötti hídépítés részben volt sikeres, részben az ottani lokálpatrióta egyesület vezetőinek elzárkózása miatt. Ennek tanulságain okulva a szomszédos Balatonlelle civil közösségével építettek rövid idő alatt eredményes kapcsolatot, azóta részt vesznek egymás rendezvényein, konstruktív párbeszédet folytatnak.
A megújult tagság felkészültsége, elkötelezettsége alapot adott arra, hogy alkalmasnak találják magukat a közügyekkel kapcsolatos tevékenységre. A lakosságot foglalkoztató kérdéseket felszínre hozták, prioritási sorrendbe rakták és a két legfontosabbal kezdtek el foglalkozni.
A program megvalósítása során első lépésként a találkozásokat szerveztek, amelyek során több mint ötven problémát gyűjtöttek össze, amelyekből egy értékelő folyamat végén, a problémasoroló találkozón választották ki a legtöbb szavazatot kapott két ügyet. Ezek megoldására egyéves határidőt tűztek ki maguk elé. Közérdekű adatigényléseket indítottak el, a válaszokat nyilvánosságra hozták, ezzel is megalapozva az átláthatósági minimum program elindítását. A városi platánfák megmentéséért 2023-ban indított kampány során 2500 petíciót gyűjtöttek össze, és 2024-ben a tervezett városközpont kialakítása során érintett 12 platánfa műszeres állapot mérésére összegyűjtötték a szakértői díjat.
A szervezet ismertsége és elismertsége a fiatalabb és a nem fiatal polgárok körében növekedett. Úgy látják, hogy már a kezdeti eredmények is sokat jelentettek számukra, a küldetés és értékeik megfogalmazása, és annak folyamata nagyot változtatott a tagság világképén. A jövőbe tekintve a pályázattól az önszerveződés folyamatának folytatását, felgyorsulását várják. Ehhez a transzaparens működés alapjait megteremtették, átlátható adminisztráció, korszerű és kézben tartott kommunikációs rendszer, hatékonyabban működő vezetőség, rendszeres találkozók, programok, professzionális támogatók, a pedagógusok aktív bevonása, kapcsolatok felvétele az együttműködő partnerekkel jellemzi a működést.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.