A Katalizátor program támogatásával a saját szervezet szakmai fejlesztését tűzte ki célul a KÖZ-Pont Ifjúsági Egyesület, hogy egy hatékonyabb működéssel nagyobb társadalmi hatást érjenek el a fiatalok körében. Az egyesület szerint a folyamatnak köszönhetően több fiatalnak lesz lehetősége az aktív társadalmi életbe való bekapcsolódásra, illetve aktívabb közéletre.
“A tíz-húsz éves korosztályon látjuk, hogy az elmúlt évek nem múltak el nyom nélkül” – jegyezte meg Bálega János, az egyesület képviselője, utalva a Covid-járványra, a háborúkra és a magyar oktatási rendszer helyzetére. “Látjuk, tapasztaljuk, hogy vannak nagyon aktív fiatalok, akik közéletben aktívak, hallatják hangjukat. De véleményünk szerint a többség egy csöndes generáció, még a közösségi média jelenlét ellenére is.”
A KÖZ-Pont több mint húsz éve van aktívan jelen az ifjúsági munka területén. Öt ifjúsági irodát és közösségi teret tartanak fenn – Szolnokon, Karcagon, Debrecenben, Miskolcon és Nyíregyházán, ezen kívül öt diákönkormányzatnak nyújtanak szakmai, jogi és pénzügyi hátteret. 14 éve küldő, fogadó, koordináló akkreditált szervezet az európai önkéntes programban, négy megyében szerveznek tucatnyi IKSZ, illetve fiatalkori önkéntes tevékenységet. A Demokratikus Ifjúságért Alapítvánnyal közösen vitaklubot működtetnek három városban is a fiataloknak.
Mint azt Bálega megosztotta, elsősorban külső kommunikációban, társadalmi bázisépítésben, társadalmi hatásmérésben, illetve forrásteremtésben kell fejlődniük. Úgy látják, hogy hatékonyabb működéssel több fiatalt tudnának bevonni a programjaikba. Mint elmondta, azt tapasztalják, hogy főleg kistelepüléseken, kisvárosokban, községekben a fiatalokkal nincs aki foglalkozzon, nincs aki nekik teret és lehetőséget adjon, de még a nagyvárosokban is egyre kevesebb számukra a tér. A KÖZ-Pont munkája ezért kiemelten fontos, hiszen sok helyen más szervezet nem nyújt kapcsolódási lehetőséget a fiataloknak.
A Katalizátor program támogatásával így egyesületi munkatárs képzést szerveztek, megalapozva az egyesület fejlesztési folyamatának elindítását. Havonta egy alkalommal szervezetfejlesztési folyamat keretében a különböző támákban képzéseket és workshopokat tartottak külső szakemberek segítségével.
Még tavasszal négy megyében mintegy húsz iskolát kerestek fel a fiatalok elérése érdekében. A fiatalokat nemcsak megszólították, de bevonták a projektbe, tematikus ifjúsági táborokat is szerveztek velük. Tapasztalataikból született meg az ifjúság megszólításához, bevonásához, megtartásához segítséget nyújtó szakmai módszertani anyag. Nyár végére készítették el az egyesület belső- és külső erőforrás térképét, ennek mentén született meg az egyesület működési és forrásteremtési stratégiája is.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.