A közösségi terek és csoportok civil háztartását és belső ellenállóképességét erősítette a Tricikli Fesztivált is szervező Kultúrtérkép a Katalizátor program támogatásával. A rendezvényhez kötődően az egyesület a meglévő terekből történő kimozdulásokkal, utcai akciókkal hívta fel a figyelmet a fesztivál partnereinek közösségteremtő és kultúraközvetítő misszójára.
“A problémakezelés és a fesztivál szervezése előtt fontosnak éreztük, hogy átfogó képet alkossunk arról, milyen módon tartható meg, vonható be a jövőben a közönség” – osztotta meg gondolatait Petró Annamária. “Arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen eszközök, módszerek állnak a partnerek és a szervezők rendelkezésére ahhoz, hogy élőbbé, vonzóbbá tegyük a szegediek számára az offline kulturális és közösségi részvételt. Az volt a célunk, hogy a levont következtetések mentén a fesztivál alatt jó gyakorlatokat és példákat teremtsünk magunk és más kulturális szervezetek számára is.”
A Kultúrtérkép két fő projektje a Törzsasztal Műhely és a Tricikli Fesztivál programjainak koordinációja. A Törzsasztal Műhely ingyenes és nyitott íróműhelyeket, zenés irodalmi rendezvényeket szervez szeged környéki pályakezdő íróknak. Az alulról építkező, tehetséggondozó alkotóműhely nevéhez közel negyven íróműhely és hatvannál is több irodalmi rendezvény fűződik, az elmúlt hat évben számos együttműködést kezdeményezett zenészek, irodalmárok és grafikusok között. A tagok műveit országos folyóiratok közlik. A Tricikli Fesztivál a fenntartható közlekedést és körültekintő kultúrafogyasztást népszerűsítő összművészeti rendezvénysorozat. Az együttműködés szorosabbra fűzte az állami fenntartású kulturális intézmények, független közösségi terek, civil csoportok kapcsolatát, és elindított köztük egy olyan folyamatot, amely a kapacitás- és tudásmegosztás módszereire épít. A fesztivál formátumát 2022-ben két határon túli város, a vajdasági Magyarkanizsa és az erdélyi Sepsiszentgyörgy is átvette.
A szervezők tapasztalatai szerint a kultúrafinanszírozás aránytalanságai, és általában véve a vizuális- és közösségi kultúra új, online formáinak térnyerése nagyban hozzájárultak az élő közösségek számára hagyományokat teremtő és minőségi kulturális programokat szolgáltató intézmények és közösségi terek kiszolgáltatottá válásához. A Tricikli Fesztivál célja, hogy jó példát mutasson a szervezetközi együttműködésekre, és kezdeményezze egy önérdekek nélküli segítőhálózat, ‘civil háztartás‘ létrejöttét, ami a jövőben ellenállóbbá teheti a szférában dolgozók munkáját. Tudatosítani kívánják, hogy a magyar kultúra nem kizárólagosan a múlt tudásanyagából áll, de napjaink művészeti teljesítményei is részét képezik, sőt, komoly identitáserősítő szereppel bír.
A Katalizátor támogatásával megvalósított projektet három fő szakaszra bontották. Tavasszal első mérföldkőként egy kétnapos interregionális találkozót és csapatépítő workshopot rendeztek Szegeden, ahol a Tricikli Fesztivál szegedi, magyarkanizsai és sepsiszentgyörgyi szervezőinek részvételével meghatározták és rögzítették a fesztivál hosszú távú célkitűzéseit. A belső szervezeti kapcsolatépítésen túl ezt az alkalmat kihasználták arra is, hogy egy nyitott kerekasztalbeszélgetés keretén belül megismertessék a három város szervezőinek véleményét a fenti témákban.
Második mérföldkőként az előzetes problémafelismerések alapján összeállították a 2024-es Tricikli Fesztivál végleges programját, és felosztották egymás között a szervezői feladatokat, teret adtak azoknak a kísérleti akciónak a kidolgozásához, amelyekkel hatást kívántak gyakorolni a szegediek kulturális és közösségi részvétel iránt passzív rétegére is.
Harmadik és egyben utolsó mérföldkő a szegedi, magyarkanizsai és sepsiszentgyörgyi Tricikli Fesztivál koordinálása, átlátható kommunikációja és a szegedi fesztivál felkészült lebonyolítása volt. Ahogy az elmúlt években, úgy 2024-ben is nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy az együttműködő közösségi terekben olyan művészeti produkciókat mutassanak be, amelyek visszatükrözik az adott helyszín profilját és tevékenységét, ugyanakkor képviselni tudják azt a fiatalos és szórakoztató vonalat is, ami a Tricikli Fesztivál nyári programjaira a kezdetektől fogva jellemző.
Úgy látták, a kezdeményezés több szálon is megerősítette azokat az együttműködéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a gazdaságilag kiszolgáltatottá váló kulturális közegek ellenállóbbá váljanak, és előmozdította azoknak a jó gyakorlatoknak a széleskörű használatát, amelyek segíthetnek a közösségek megtartásában, a minőségi kultúra iránti érdeklődés növelésében.
A projekt keretében interregionális és helyi szinten is időt teremtettek a közös gondolkodásra, tervezésre, bízva abban, hogy ezek a szakmai beszélgetések elmélyítik a szervezetek és emberek közötti megértést és bizalmat, és serkentik az olyan közös projektek létrejöttét, amelyek közvetíteni képesek a szegedi kultúrtérben folyó munka fontosságát és annak civil társadalomra gyakorolt pozitív hatásait.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.