A nyíregyházi Regionális Érdekvédelem Alapítvány közösségi összefogással küzd a munkaerő-piaci kirekesztés, a méltánytalan bánásmód ellen a Katalizátor program támogatásával. A programjuk fő célja az volt, hogy a célcsoport tagjai és a civil szervezetek összefogásával lépjenek fel Kelet-Magyarországon az emberi méltóság megőrzéséért, a munkahelyi diszkrimináció és a foglalkoztatás során megvalósuló, emberi méltóságot sértő cselekmények, megalázó bánásmód ellen.
“Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mi honosítottuk meg a brit, Back to Work modellt, amelyet a hálózat tagjaként „Újra Dolgozom!” néven másfél évtizeden keresztül sikerrel működtettünk” – mesélte Szegedi Sándor, a szervezet képviselője. “Közel tízezer munkanélküli, hátrányos helyzetű embernek segítettünk ez idő alatt, hogy sikerrel térjenek vissza a munka világába. Tranzit-rendszerű szakképzési programjaink, diszkrimináció-ellenes programokat szerveztünk, de indítottunk a roma lányok iskolai lemorzsolódását megelőző és iskolai felzárkóztató, szabadidős és drogprevenciós programokat is.”
Az elmúlt években ugyanakkor a pályázati források visszaszorulásával az alapítvány tevékenysége lecsökkent, de például továbbra is működtetnek ingyenes szociális-munkaerőpiaci tanácsadó irodát Nyíregyháza belvárosában, szakmai és ügyintézési segítséget nyújtva a rászoruló munkanélkülieknek. Álláskereső klubjuk, amely főként idősebb munkanélkülieket hoz össze egy közösségbe, három hetente tart önsegítő, álláskeresési, mentálhigiénés célú találkozókat.
A problémakör, melyre megoldásokat kerestek, az esélyegyenlőség és az emberi méltóság, mint alapjog sérülékenysége a munka világában, elsősorban az idősebb korú munkavállalók és munkanélküliek körében. Az elmúlt években Magyarországon olyan folyamatok indultak meg a munkajogi szabályozásokban, hogy egyre kevésbé fontos a munkavállalók érdeke. A munkajogi kérdéseken túl egyre több az olyan probléma, amely az emberi méltóság sérülését jelenti. Ez a kiszolgáltatottabb északi, keleti régiókban fokozottan igaz.
A Katalizátor keretében önsegítő klubot indítottak, workshopokat szerveztek civil szervezetek és munkáltatók, intézmények részére. A workshopokon egy-egy aktuális témakört beszéltek át kötetlen formában, moderátor vezetésével. Online letölthető kiadványt készítettek az emberi méltóság, jogállamiság és munkaerőpiac összefüggéseiről, grafikus művészek illetve szakértők közreműködésével, amelyek gyakorlati tanácsokat is adnak mind a munkáltatóknak, mind a munkavállalóknak. Fotópályázatot hirdetettek fiataloknak az emberi méltóság, munka világa témában, alkossanak olyan plakátokat amelyek ezek összefüggéseit, és az optimális, egészséges munkahelyet ábrázolja.
A projekt végére megnőtt az esély arra, hogy egyénileg vagy csoportosan fellépjenek ezen alapelvek érvényesüléséért. Megismerik az őket megillető jogokat és ezek összefüggését a munka világával. Elismertté válnak az emberi és szabadságjogok a munka világában is. A projekt hatásaként növekedett a szolidaritás, az empátia és a tolerancia a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű társadalmi csoportok iránt, csökkentek a társadalmi egyenlőtlenségek, az egyes csoportok eltérő, diszkriminatív foglalkoztatása, kezelése, bérezése.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.