Mintegy nyolcvan fővel, támogatott civil szervezetek tagaival, külföldi diplomáciai képviseletekkel és támogatásosztó szervezetekkel zárta az Emberség Erejével Alapítvány az Erősödő Civil Közösségek program keretében megvalósított Katalizátor és Inkubátor pályázatokat a Budapesti Európai Ifjúsági Központban.
Bárcsak “sokkal korábban lett volna kapacitásom kapacitásfejlesztéssel foglalkozni! Köszi, hogy most kaptam rá teret” – írta fel egy résztvevő a nap végén a visszajelző flipchart papírra. Ez az őszinte vallomás foglalja talán legjobban össze az elmúlt évek tapasztalatait a civil közösségek megerősítését célzó programokkal kapcsolatban. A támogatásosztókat megerősíthette abban, hogy fontosak ezek a programok, a civil közösségeket abban, hogy érdemes időt és energiát fektetni egy kapacitásfejlesztő folyamatba, alapítványunkat pedig abban, hogy az Erősödő Civil Közösségek modellje meghatározó szerepet tölt be a magyarországi civil társadalom támogatási rendszerei között.
“Szokásunkhoz híven nem egy “kötelező” pályázati eseményt igyekeztünk összehozni, hanem hasznos és színes programokkal töltöttük fel a napot” – magyarázta Nyirati András, az alapítvány elnöke, majd hozzátette, hogy a zároeseményre nemzetközi vendégek, külföldi diplomaták, a pályázati programot koordináló German Marshall Fund is meghívást kapott. “Az volt a cél, hogy lehetőségük legyen első kézből információt szerezni informális keretek között a vidéki magyar szféráról. Rendszeresen érdeklődnek, hogy mi van a civilekkel, milyen nehézségekkel küzdenek, hogy működnek, hogyan gondolkodnak, milyen módon lenne hatékony támogatni őket. Az elmúlt években rendszeresen szerveztünk ilyen találkozásokat, mert jó lehetőség az őszinte és nyílt eszmecserére. Erre szükség is van, hiszen a civil szféra nem statikus, hanem változik és ezek az állapotfelmérések segítenek minket is és a támogatókat is képben maradni.”
A strukturált és kötetlen beszélgetések mellett lehetőség volt az egymás közötti hálózatosodásra. Sokan ismerték már egymást az online peer csoportból, és ez abszolút vissza is igazolta annak szükségét, hogy fontos a megvalósítás során a mentorálás, a folyamatos kapcsolattartás, a közösségi események, hiszen így sokkal könnyebben teremtenek egymással kapcsolatot a civilek.
A záróeseményen az Aspektus Csoport többi szervezete is képviseltette magát, hiszen a pályázatok szakmai megvalósítása az ő közreműködésükkel zajlott, a debreceni AKE, a miskolci Dialóg és a szegedi Motivációval közös munka előkészítette a küszöbön álló, nagyobb támogatási programokat. Bernáth Gábor a tényalapú kommunikáció megalapozásáról tartott előadást, egy civil szervezeti kutatást mutatva be a résztvevőknek.
A kerekasztal-beszélgetés felemelő volt, mert a problémák azonosítása mellett nem a kesergés, hanem a továbblépés volt hangsúlyos, a hogyan lehet megválaszolása. A résztvevők elmondása szerint sokat tanultak a programban, a személyes szervezeti diagnosztika fontossága (Toolbox) többeknél és kiemelten visszaköszönt, ez pedig megerősítette bennünk is, hogy a módszer igenis meghatározó, a kapacitásfejlesztés során fontos, hogy (a lehetőségekhez mérten) szervezetre szabott legyen a fejlesztés.