A szegedi és Szeged környéki magyar és roma civil és önkormányzati szervezetek együttműködését erősíti a Kép-Szín-Ház Alapítvány a Katalizátor program támogatásával. A Grand Roma projekt célja továbbá (el)ismertebbé tenni a kulturális szervezetek, zenészek, művészek tevékenységét.
“A Kép-Szín-Ház Alapítvány tevékenysége 28 éve aktuális: a Grand Café nevű szegedi kulturális-civil komplexum fönntartása, fejlesztése, működtetése. Ez egyben legfontosabb eredménye is” – mesélte Lengyel Zoltán, az alapítvány kuratóriumi elnöke, aki azt is elmondta, miért tartották fontosnak a Grand Roma elindítását. “A magyar-roma együttélésből fakadó problémák inkább országosak, semmint speciálisan helyiek, ám meggyőződésünk szerint a megoldásuk felé a helyi közösségeken, a közös kulturális gyökereinket és jelenünket bemutató, közösségi élményt nyújtó programokon, valamint a hosszabb távú együttműködések kialakításán keresztül vezet út.”
Az alapítványnál úgy tapasztalták, hogy a probléma az intézményes és/vagy informális szegregációban gyökerezik, amelyet a hatalmi politikai érdekekből fakadó etnocentrista-rasszista hergelések is erősítenek. Ezeket pedig ellensúlyozni és/vagy érvényteleníteni kell. Szegeden és környékén már elindultak olyan folyamatok az elmúlt években, amelyek alkalmasak lehetnek az ország más részén is alkalmazható jó gyakorlatok kidolgozására. Ezekhez többek között a Grand Café is hozzájárult.
A Grand Roma című programsorozat során a filmvetítések, közönségtalálkozók, koncertek sorozatával párhuzamosan egy közösségi részvételiségi kezdeményezést is elindítottak. A KALAPhoz, azaz Közösségi Pénzalaphoz hozzájárulók maguk dönthettek arról, milyen célra használják föl az összegyűlt összeget.
A projekt nagy hozadéka, hogy kötődtek ismeretségek, barátságok, és elindultak együttműködések a közösség tagjai, valamint a szegedi és környékbeli roma szervezetek, zenészek, művészek között. A sorozat folytatásától azt várták, hogy ezeket a kapcsolatokat és együttműködéséket megerősítse, folytonosságukat biztosítsa. A program lehetőséget biztosított arra is, hogy még több roma és nem roma ismerje meg a roma kultúrát és a roma társadalom kortárs problémáit, és bevontak olyanokat is a részvételiségi akcióba, akik a programok révén kezdenek rezonálni erre a kultúrára, mely motiválja őket arra, hogy tevőlegesen részt vegyenek a roma és a többségi társadalom együttélési feltételeinek javításában, a hatalmi politikai haszonlesés által gerjesztett gyűlölködés hatásainak enyhítésében.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.