A Drukker Közösségi Nyomdaműhelyben alkotó fiatalok szemléletformálását, a társadalmi-szociális problémákkal foglalkozó aktivista közösségek, civilek és a múzeum intézmény közötti kapcsolódási pontok létrehozását tűzte ki célul a Műintézet Egyesület a Katalizátor program támogatásával. Szolidáris közösségük alkotómunkájának és a szervezettel együttműködők tevékenységétnek múzeumi térbe helyezésével tágabb közösségeket szólítanak meg, így növelhetik a civil kezdeményezések láthatóságát.
“Jelenleg a pedagógusokból és pályakezdő művészhallgatókból álló csapatunk több kreatív foglalkoztatót tart rendszeresen, ahol hátrányos helyzetű kisiskolásokkal és határon túli kreatív fiatalokkal foglalkoznak” – mesélte Varga Balázs a Drukker képviseletében.“Szolidáris projektekben veszünk részt, melyekkel célunk az európai értékek láthatóvá tétele a kortárs vizuális alkotóművészetben. Legfontosabb mérföldkövünk alkotóterünk 2018-as létrejöttén túl az öt év alatt lebonyolított számtalan kollaboráció helyi és országos civil szervezetekkel, valamint folyamatosan fluktuáló fiatal művészeink inkubációból való sikeres munkaerőpiaci elhelyezkedése.”
A Katalizátor támogatásával megvalósuló projekt célja a nyomdaműhely közösségépítő, tehetséggondozó, iparművészeti és művészetterápiás programjának múzeumi térbe költözése volt – ezáltal hosszú távú együttműködés elindítása egy közgyűjtemény-kezelő intézménnyel. A kooperáció aktualitása a múzeum intézményének megváltozott szerepére reflektált: mára a múzeumok nyitottabb, színesebb, közönségorientáltabb terek és társadalmi felelősségük tudatában cselekvő közösségek lettek új feladatokkal és prioritásokkal.
A Drukkernél úgy látták, a múzeumi térben való munka elősegíti a közgyűjteményi intézmény társadalmasító törekvéseit és közvetlen kapcsolódási pontot létesít intézmény és civil szerveződések között. A Drukker ezt a folyamatot – egy újszerű szektorközi kooperációt – szeretné intenzív akcióprogrammal támogatni. A projekt során a civil szektorban szerzett kapcsolatai felhasználásával a nyomdaműhely olyan közösségeket, érdekvédelmi szervezeteket, szociális intézményeket vont be a megvalósításba, ahol valamilyen formában egyénileg vagy közösségileg jelen van, megjelenik a naiv művészet, az ösztönös önkifejezésre való igény.
A Múzeum Galériában kiállítást szerveztek – szociális intézmények, civil szervezetek, informális társadalmi csoportok alkotóinak egyéni vagy közös naiv alkotásai kaptak megjelenési lehetőséget. A projektbe bevont csoportok rendelkezésére bocsátották a nyomdaműhely kreatív eszköztárát, ahol a naív művészek lehetőséget kaptak gyakorlati alkotómunkára. A munka során gyakorlati sokszorosító grafikai tudás átadása mellett a bevont szervezeteket érintő témákkal folgalkoztak.
A projekt során egy színes együttműködés jött létre a közgyűjteményi múzeumpedagógusok, a közösségi nyomdaműhely szakemberei és önkéntesei, valamint a különféle társadalmi csoportok résztvevői között. A kapacitásfejlesztésnek köszönhetően megszületett egy olyan tapasztalati tudás, melynek birtokában a nyomdaműhely további együttműködő eseményekre vállalkozhat a közgyűjteményi intézménnyel. A bevont fiatalok megismerhették a múzeum tereit, lehetőségeit és vonzóbbá vált nekik a közösségben alkotás, valamint a kulturális intézményi programok lehetőségei. A foglalkoztató eseményeken a hátrányos helyzetű tanulók életük egyik legfogékonyabb szakaszában szociális-társadalmi kérdésekkel foglalkozhattak, amelyek fejlesztették a közösségi-kreatív alkotói készségeiket.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.