“Bátorságával, kiállásával példát mutat mindannyiunk számára, magánszemélyként és egyesületi vezetőként is nagyon sokat tesz a roma közösségekért, fiatalságért” – írták Buzás-Hábel Gézáról, a Diverse Youth Network vezetőjéről a jelölésében. A pécsi emberi jogi aktivista pedagógiai tevékenységei mellett évek óta következetesen dolgozik a különböző nemzetiségi, vallási és szexuális kisebbségekkel, illetve ezen kisebbségek egymással szembeni előítéleteinek lebontásán. Felszólal, ha igazságtalanságot vagy hátrányos megkülönböztetést tapasztal, az aktivizmusra pedig nem célként, hanem eszközként tekint a befogadóbb társadalomért való munkálkodásban. Bemutatjuk az Emberség-díj 2025 magánszemély kategória jelöltjeit.
Géza a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Romológia Tanszékén diplomázott, de elkötelezettsége és tenni akarása a Wlislocki Henrik Roma Szakkollégiumban formálódott hivatássá. Pedagógia tanulmányait a gyakorlatban többek között gyermekotthonban, középfokú oktatási intézményben kamatoztatta, hazai civil szervezetek aktivistájaként számos nemzetközi projektben vett rész, Brüsszelben a Phiren Amenca képviselőjeként töltött el egy évet.
Országos figyelmet a szakkollégiumi társaival alapított Diverse Youth Network vezetőjeként kapott, amikor 2021-ben a különböző kisebbségek közötti a párbeszédre és az együttműködésre teret és platformot adó Freedom of my Identity Emberi Jogi Fesztivál záróeseményeként megszervezték az első magyarországi vidéki Pride felvonulást. “Szeretnénk reményt adni arra, hogy vidéken is van lehetőség biztonságban és méltósággal élni, és hogy az LMBTQ közösség vidéken is építhet életet, anélkül, hogy el kellene hagynia otthonát” – mondta egy vele készült interjúban.
Nyilvános megszólalásai során rendre hangsúlyozza, hogy a 2018 óta működő DYN jóval színesebb munkát végez a felvonulás megszervezésénél, ifjúsági szervezetként emberi jogi neveléssel, oktatással, valamint kulturális és társadalmi kommunikációval foglalkoznak. Különböző kisebbségi és marginalizált csoportokkal dolgoznak együtt, a minden embert megillető esélyegyenlőségért munkálkodnak a magyarországi kisebbségek, köztük az LMBTQI közösségek számára. Eltökéltek az általános vélekedés és a közvélemény formálásában, elkötelezettek az értékteremtő közösségi kultúra, az egyéni és közösségi identitás táplálásában és erősítésében.
A közéleti szerepválallásai kapcsán rá irányuló figyelmet igyekszik felelősséggel és tudatosan használni, rendszeresen állást foglal olyankor, amikor például a hatalommal való rendszerszintű visszaélést tapasztal. Legyen szó akár arról, amikor a Bogdán János nevét viselő pécsi elismerést az életművel és a díj céljaival, szellemiségével össze nem egyeztethető módon működő iskola kapja, vagy akkor, amikor néhány hete kormányzati szereplők a Pride betiltásával hecceltek. Nem véletlen, hogy az idei pécsi felvonulás jelmondata ez lesz: „Nem hajlunk meg a félelem előtt!”
Az Emberség-díjról itt olvasható bővebb információ.