“Egy érző, igaz, segítő ember” írták Füstös Sándorról a jelölésében. Az aktív életet élő, nagyatádi nyugdíjas urat nem véletlenül jellemezték nagylelkű és önzetlen embernek. Mindegy, hogy bútor, háztartási gép, szerelő vagy egyéb adomány, összeköti a szükségben szenvedőt azzal, aki segíteni tud. Ennek fő felülete egy közösségi médiás csoport, melynek több mint hét és félezer tagját szinte közvetlen ismerősének mondhatja. Bemutatjuk az Emberség-díj 2025 magánszemély kategória jelöltjeit.
“A családi hagyomány, az értékeket adó falusi református közösség összefogása, példája mindig is meghatározta életemet” – mesélte Sándor, jelezve, hogy már gyerekként magába szívta a nagylelkűség és önzetlenség példáját. “Korán megtanították nekem, hogy a kommunikációm mindig egyenes, őszinte legyen, álljak ki magamért és környezetemért.”
A dolgos, szorgalmas paraszti környezetből nem volt könnyű kitörni, de szülei mindig támogatták ebben. A csurgói gimnázium elvégzése után előfelvételisként tartalékos katonai szolgálatra hívták a Tapolcai 1480-as Rakéta tüzérdandárhoz. Az itt töltött idő emberi kapcsolatait még jobban meghatározta, “hisz igazán szükség volt az egymásrautaltság miatt egymás segítésére.” A leszerelése és a Kandó Kálmán Műszaki Főiskola elvégzése után egy kaposvári hadiüzemben dolgozott, mint bemérő gyengeáramú üzemmérnök.
“Szerencsére a munkahelyemen is olyan emberekkel hozott össze a sors, akik hasonló értékrendet vallottak”. Munkáját elismerték, végül családi okok miatt került Nagyatádra az OTP-hez, ahol az alapoktól kezdve járta végig a szamárlétrát. Szerette az új, belső ellenőri munkáját, kollégái megbecsülték, itt is a szakmai tudás kiteljesedésére törekedett. Sok embernek segített a beosztásánál fogva: utólag csak úgy emlegették, „ha nincs az ótépés Sanyi, nekem nem épülhetett volna fel a lakásom.”
Az élet nehézségei nem kerülték el. Megözvegyülése után után egyedül nevelte kisfiát, ápolta édesanyját. “Az élet nem állt meg, még nagyobb erőbedobással dolgoztam. Méhészkedtem, ez lekötött, megnyugtatott.” Egy baleset következtében mozgássérültté vált, de megmaradt közösségi embernek, aktív tagsága mellett négy cikluson volt ellenőrző bizottsági tag a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének somogyi egyesületénél. A Nagyatádi Méhész Egyesületnél a mai napig fontos feladatokat lát el, a városi múzeumban néhány éve egy szép méhészeti gyűjtemény is hirdeti tevékenységüket.
Látva, hogy Nagyatád közéletében az információáramlás nagyon gyenge volt, egymás segítése céljából hat éve létrehozta a Facebookon a Nagyatádi Kibeszélő Csoportot. A csoport működtetéséből felesége és egy informatikus is kiveszi a részét. Emberi tartását a mai napig megőrizte. “Nem várom, hogy megtaláljon a feladat, magam keresem, így számomra sokkal színesebb az életem. Jó érzéssel tölt el, hogy segíthetek.”