A Pécsbányai Közösségi Ház Pécs északi csücskében, a Mecsek keleti oldalán található. Az egykori tiszti kaszinó, később kultúrház, majd iskolaépület mindig is a névadó városrész lakóinak központi közösségi tere volt. A ház ma már lényegében egyet jelent a működtető Pécsbányai Kulturális Egyesülettel, akik 2008 óta azért dolgoznak, hogy több legyen egyszerű kőépületnél, a nevében található közösségi jelző pedig valódi tartalommal bírjon. Bemutatjuk az Emberség-díj 2025 civil közösség kategória jelöltjeit.
“Hiánypótló, esélyteremtő, felzárkóztató. Mindenkinek szól, szeretettel hív, megtart. Otthont ad, segít álmodni, élni” – olvasható az egyesületet a díjra felterjesztő jelölésben. A szavak fontos tevékenységet takarnak, hiszen Pécsbányatelep sok problémával küzdő, Pécs egy szegregációval veszélyeztetett városrésze. A lakosság sokszínű, eltérő háttérű, a nehéz sorsú, hátrányos helyzetű családok mellett középosztálybeliek is költöznek ide többek között a természet közelsége miatt. Ennél fogva különösen meghatározó, hogy legyen egy intézmény, amely tudatosan végez közösségfejlesztő és -erősítő programokat.
A kulturális, közösségformáló céllal alapított egyesület jó gazdája volt a háznak, a kezelésében az épület energetikai korszerűsítésen és több felújításon is átesett az évek során. Ahogy bemutatkozásukban olvasható, a fizikai környezet értékeinek megtartása és a szellemi környezet gyarapítása éppúgy céljuk, mint a kultúrával, tudásátadással, sporttal, környezetkultúrával kapcsolatos közösségi és szakmai programok lebonyolítása.
Ezt jól jelzi a programok színes sora: a kirándulások, a táncházsorozat, azévszakhoz kötődő események (Kiviruló Nap tavasszal, Rokonália nyáron, Gesztenye Liget Fesztivál ősszel). De működik itt játszóház, tanulókör, kézműves szakkör, sütő-főző és kertbarát klub, torna, és pingpongozási lehetőség, van több klubszoba, könyvtárhelyiség, tornaterem, étkező és konyha.
Fontosnak érzik, hogy a helyi közösségért történő munkálkodáson túl a városból is idevonzzák az érdeklődőket, hogy megismertessék és megszeretessék ezt a festői szépségű területet. A ház város egyik legzöldebb területén található, az erdő mindössze száz méterre kezdődik, így több túraútvonal kiindulópontjaként szolgál, és itt található a híres szelídgesztenyés is.
Programjaik szervezése során mindig kiemelkedő szempont volt a környezettudatosság, az elmúlt években hangsúlyosabb lett a klímaváltozással kapcsolatos tudatos munka és szemléletformálás, meglátásuk szerint Pécsbánya egyik szellemi és egzisztenciális kiemelkedési sávja is a zöld sáv lehet.
Az Emberség-díjról itt olvasható bővebb információ.