„És elérhetőek informális csoportok számára” – fogalmazta meg alapítványunk képviseletében Mester Zoltán kollégánk azon a kerekesztal beszélgetésen, melynek célja Michael McGrath, az Európai Bizottság demokráciáért, igazságügyért és jogállamiságért felelős biztosának tájékoztatása volt a civil társadalom helyzetéről.
A hivatalát tavaly december óta betöltő, a civil szervezetek védelméért is felelős biztos azért utazott Magyarországra, hogy a kormányzat, az igazságügy és a média képviselői mellett személyesen találkozzon a független civil szervezetek tagjaival, első kézből szerezzen tapasztalatot arról, mennyiben teljesülnek a civilekre nézve a 2024-es jogállamisági jelentés ajánlásai.
Az Európai Bizottság magyarországi képviseletének meghívására alapítványunk egyedüli vidéki szervezetként vett részt a találkozón, így a felszólalás során kifejezetten a vidéki civilség helyzetére fókuszáltunk. Kollégánk arról beszélt, hogy bár a független magyar civil társadalom hasonló problémákkal küzd, a Budapesten kívüli közösségek jóval kiszolgáltatottabb helyzetben vannak. A szűkölő civil tér fokozottabb veszélyt jelent számukra, a politikai nyomásgyakorlásnak és az egzisztenciális fenyegetettségnek sokkal kitettebbek a szervezetek, a kisebb települések felé haladva pedig mintha a szabadság és demokrácia fogalma is átalakulna. A magyar források zöme politikailag befolyásolt, míg a megoldást jelentő nemzetközi források elérhetetlenek a kisebb szervezetek számára. Pedig az ő működésük és támogatásuk életbe vágóan fontos, ők a demokrácia utolsó őrei.
Nyolc évnyi támogatásosztó tapasztalat és több száz támogatott szervezet példája azt bizonyította számunkra, hogy már a kisebb, de komplex, a pénzügyi mellé szakmai támogatást, képzéseket, hálozatosodást kínáló programokkal is jelentős változás érhető el. A támogatott szervezetek megerősödnek, fejlődnek, ellenállóbbak lesznek, megőrzik a szervezeti önrendelkezést, idővel pedig képessé válnak arra, hogy önállóan érjék el a nemzetközi forrásokat. Ehhez az olyan programok bővítésére van szükség, mint amilyen a CERV is.
A találkozón közel tucatnyi szervezet képviseltette magát, a felszólalások során aggasztó, de reális kép rajzolódott ki a magyar valóságról. Mint elhangzott, ez komoly problémákra utal, amelyekre az EU-nak reagálnia kell. Az uniós intézményekben folyamatosan vizsgálják a helyzetet, és dolgoznak azon, hogyan lehetne minél hatékonyabban támogatni a civileket – külön reagálva a vidéken működőkre.
A civilek bizalmára és türelmére minden eddiginél nagyobb szükség van. Fontos, hogy a civil közösségek ne adják fel tevékenységeiket, kitartsanak az elveik és értékeik mellett, éljenek törvényes lehetőségeikkel, és a rendelkezésre álló fórumokon osszák meg tapasztalataikat és személyes történeteiket.