Az állampolgári részvétel miskolci példáinak megismerésére pécsi civilekből, önkormányzati és hivatali tisztségviselőkből álló delegáció utazott Miskolcra. Intenzív két nap során több fontos eszmecserére is sor került, melyek során a részvételi folyamat megismerése után a résztvevők megoszthatták egymással észrevételeiket és ötleteiket. A miskolciak közvetlen visszajelzést kaptak, a pécsiek pedig érdekes információkkal, értékes tapasztalatokkal és inspiratív eredmények megismerésével gazdagodhattak.
A pécsi önkormányzat, az Emberség Erejével Alapítvány és a Civil Közösségek Háza által szervezett tanulmányút célja az volt, hogy a résztvevők első kézből szerezzenek tapasztalatot a részvételiségről, jó gyakorlatot láthassanak a civilek és önkormányzatok közötti együttműködésre.
A városházán a pécsi csapatot Varga Andrea miskolci alpolgármester fogadta, aki az elmúlt két évben vezető szerepet vállalt azért, hogy a reménykeltő részvételi folyamatok valóban elinduljanak a városban. A miskolci részvételi program története, mérföldkövei, a részvételiség mint várospolitika gyakorlati megvalósulása nagy hatással volt a jelenlévőkre. A miskolci városvezetők munkáját négy szakterületi referens segíti, akinek munkája közvetlenül kötődik is a részvételi programokhoz, de emellett a civil szervezetekkel is élő és többoldalú kapcsolatokat ápolnak.
A miskolci program fontos részei azok a Részvételi Pontok, amik a részvételiség egyik meghatározó elemét jelentik, hiszen sok városlakó először itt találkozhat testközelből a kezdeményessel. Három belvárosi pont, a Weidlich Udvar, Civil Központ, Célpont Közösségi Tér látogatása fért bele, itt a helyben működő miskolci civilek mutatták be tevékenységüket.
Ha látni akartok egy remek példát a közösségi gyűlésről, olvassátok el az alábbi bemutatót és nézéttek meg a benne található videót!
A második nap a részvételiség gyakorlati megvalósulásának megismeréséről szólt az Avasi Közösségi Kávézóban. A pécsi delegációnak, köztük Zag Gábor pécsi alpolgármesternek olyan konkrét példákat mutattak be a miskolciak, mint a részvételi költségvetés, a közösségi Hackathlon, a közösségi gyűlés, és szóba került az is, hogyan lehet megszólítani a lakosságot.
Mint az Varga Andrea hangsúlyozta, a bemutatott helyzetet kemény, két éven át zajló előkészítő munka előzte meg, aminek eredményei most kezdik megmutatni magukat. Mindenesetre már a jelenlegi eredmények is reménykeltők, magyar és főleg vidéki viszonylagban is ritka pozitív példát jelentenek.
A pécsi civileket a szervezőkön túl a People First, a Pécs Bike Maffia, Pécsbányai Kulturális Egyesület és a Pécsi Kosárközösség képviselte. A következő út célpontja Józsefváros és Szentendre. A tanulmányutakat nemzetközi konferencia zárja le Pécsen az ősszel, ahol a megismert együttműködések és testvérvárosok jó gyakorlatai mutatkoznak be a pécsi civileknek.
Alapítványunk mellett a miskolci Dialóg Egyesület és a szegedi Motviáció Műhely valósít meg idén a civilek és önkormányzatok együttműködését, a helyi közélet demokráciáját erősítő projektet az OSIFE Democratic Local Municipalities pilot program keretében.