Az őszi évad első Közvéleménye nem csak a témájában tartogatott újdonságokat. Ezentúl új időpontban, kedden várjuk a résztvevőket új helyszínre, a Szabadkikötőbe. Szintén újdonság, hogy a Közvéleménnyel egy időben a legkisebbek az aktuális témát feldolgozó kézműves foglalkozáson vehetnek részt. A szeptember 20-i vitaesten arra voltunk kíváncsiak, mit gondolnak a pécsiek, mennyire zöld és fenntartható a város?
A vitaindító véleményvonal során a résztvevőknek az a feladata, hogy foglalják el helyüket egy képzeletbeli vonal mentén aszerint, egyetértenek-e vagy sem az elhangzó állításokkal. Az első mondatnál érdekes vita bontakozott ki. A legtöbben egyetértettek azzal a gondolattal, hogy a városban a fejlesztések kapcsán elsődleges legyen a környezetvédelmi szempont. Volt, aki azzal érvelt, hogy a város zöldítése vezérelv kell, hogy legyen. Elhangzott, hogy a belváros csupa beton, ahol nyaranta forró hőszigetek alakulnak ki, és a mi felelősségünk, hogy élhetőbb környezetet adjunk az unokáinknak. Más szerint viszont a szociális szempontot nem írhatja felül a környezetvédelmi megközelítés.
A következő állítás szerint Pécs akkor lesz zöld város, ha lemondunk bizonyos kényelmi dolgokról, még ha ez az életminőség romlásával is jár. A többség nem értett ezzel egyet. Volt, aki szerint javulhat az életminőség, ha biciklit használunk az autó helyett. Más viszont azzal érvelt, hogy meg kell hozni népszerűtlen döntéseket is ahhoz, hogy azok hatásai hosszú távon a javunkat szolgálják.
Sokan szóltak hozzá ahhoz az állításhoz, miszerint a drága benzinár fogja megoldani a forgalomcsökkentést, nem az önkormányzati szabályozás. Volt, aki szerint részben igaz az állítás, hiszen ha alánk van tolva a lehetőség, hogy autóval közlekedjünk, azt fogjuk választani. Más kiemelte: lecsökkent az önkormányzatok bátorsága, hogy erőteljes lépéseket tegyenek a forgalomcsökkentés érdekében. Megint más a tömegközlekedés rossz minőségét, rugalmatlanságát és a drága szolgáltatást hangsúlyozta, amin változtatni kellene ahhoz, hogy kevesebb legyen a gépjármű a városi közlekedésben.
Elhangzott még az igazságosság kérdése: azért kell a szabályozás, mert enélkül a rosszabb gazdasági helyzetben élők mondanak csak le a saját autó használatáról. Volt, aki a szerint a fontos volna, hogy a bennünket, városlakókat érintő kérdésekben a legalacsonyabb szinten hozzanak meg döntéseket.
Udvardi Péter fenntarthatósági szakértő gondolatébresztő előadásában tényekkel és számokkal szembesítette a hallgatóságot. Mondandóját azzal kezdte, hogy látható már az átlaghőmérséklet és a hőhullámok számának emelkedése és elhúzódása, amely rendkívül igénybeveszi az élővilágot és minket, embereket is. Csökken a csapadék mennyisége, de növekszik a csapadék eloszlásának egyenetlensége.
Viharok, villámárvizek, erősödő szelek alakulnak ki, növekszik az aszályos időszakok száma. Ez a változás mindenkit érint, azokat is, akik fenntartható módon művelik a kiskertüket. A zöld borítottságterek szempontjából Pécs jó helyen van a Mecsek zöldfelületei miatt: több mint 1000 hektár a városi erdők kiterjedése. Ugyanakkor a Mecseket túlhasználjuk, ami miatt az ökológiai rendszerek felborulhatnak. Ez az, ami az erdő jövőjét igazán befolyásolja, miközben Magyarországon belül Pécs a harmadik legszennyezettebb levegőjű város.
Kiemelte továbbá a magánkertek szerepét, és az ott alkalmazott, igencsak kártékony felületek létrehozását, mint a műfű, a térkő vagy a kőkertek, hiszen ezek alatt a föld természetes rétegei elpusztulnak. Szerinte Pécs esetében a probléma az, hogy a beruházások esetében nem jutottunk még el ahhoz a szemléletváltáshoz, amely a zöld szempontokat veszi figyelembe. Megoldás lenne olyan rendszerek kialakítása, amelyben megtarjuk a csapadék- és hulladékvizeket. Hangsúlyozta a fenntartható tájépítészeti szempontok szerinti fejlesztéseket, az árnyékolás és szellőzés kérdésének a megoldását, a levegő szennyezésének csökkentését.
A Következő közvélemény témája a nyilvánosság és média kérdése lesz október 18-án a Szabadkikötőben.
A Közvélemény missziója a progresszív nyilvános fórum meggyökereztetése Pécsett, a várost aktuálisan érintő társadalmi kérdések és konkrét ügyek kulturált megvitatása érdekében a részvételiség keretei között, buborékon innen és túl.
Elmondanád, megosztanád velünk az észrevételeid, szívesen kapnál híreket az eseménnyel kapcsolatban, esetleg csatlakoznál a zárt fb-csoporthoz? Írj nekünk egy e-mailt a kozvelemeny@emberseg.hu címre!