Közösségi részvétel, részvételiség, közösségi költségvetés. Néhány olyan fogalom, amivel az elmúlt években egyre többször találkozhattunk Magyarországon. De mitől válik egy kezdeményezés valóban közösségivé és részvételivé? Aktívabbak lesznek-e az állampolgárok, a döntéshozók valóban hajlandóak-e megosztani a hatalmat? Korlátozott hatást érnek el ezek a programok, esetleg a jövő önkormányzását vetítik előre? A Kék Kanapén ezekre a kérdésekre is kerestük a választ beszélgetőtársainkkal, Reszkető Petrával, Kiss Gabriellával és Peták Péterrel.
Pécsen a témának aktualitást ad, hogy előkészületben van a város első közösségi költségvetése: vagyis az önkormányzat bevonná általa kezelt közpénz egy részének elköltésébe a pécsieket. A választott képviselők szabályozott, átlátható formában átadják a döntés felelősségét a lakosságnak egy nyilvános folyamat keretében. A választópolgárok jellemzően kisebb léptékű fejlesztési projekt-ötleteket javasolnak, az önkormányzat hivatali apparátusának szakmai szűrője után pedig a legalkalmasabbnak tűnő fejlesztési ötletekből szavazást ír ki a városlakók számára. Ezeket végül az önkormányzat saját fejlesztési projektjeként valósítja meg.
A harmadik részben Peták Péter beszélt a Változtassunk a helyi demokrácia kultúráján! projektről, részvételiségről és a pécsi szálról.
Az adás eredetileg a PécsTv 2022.12.02-én megjelent Közelítés című műsoronák hangfelvétele. Itt tekinthető meg!
Aki kérdez: Gerner András Szignál: Kiss Irina Arculat: Biacsics Renáta – Renyagyár
A Kék Kanapéról bővebben itt olvashatsz.