Aktuális, az egész országot érintő témával indult a Közvélemény tavaszi szezonja. A vitaest egy új elemmel is bővült, a résztvevők kiscsoportos beszélgetések keretében különböző aspektusokból közelítették meg a témát.
Napjainkban egyre nagyobb tömegek számára válnak megfizethetetlenné az alapvető élelmiszerek, illetve bizonyos árucikkek és szolgáltatások. Azt hinnénk, hogy csak a társadalom alsó rétegeit érinti markánsabban a megélhetési válság, de a növekvő infláció jelentős kihívások elé állítja a háztartások többségét. Ennélfogva elkerülhetetlenné válik a fenntarthatatlan fogyasztási szokások átalakítása, innovatív megközelítések alkalmazása, valamint az új típusú együttműködések kialakítása. Vajon milyen lehetőségei vannak egy önkormányzatnak és a különböző szektorok egyes szereplőinek? Léteznek szolidáris közösségi megoldások? Vagy a szociális védőháló elvékonyodásával csupán egyéni felelősség a megélhetési biztonság?
Sándor Andrea pécsi szociális szakember vitaindító gondolatait követően a résztvevők olyan témákra kerestek megoldást, hogy mit lehet közösségi szinten tenni a megélhetési válság enyhítésére, hogyan lehet hatékonyan és méltóságteljesen adományozni, valamint mit tehetünk a középosztály elszegényedése ellen? A közösségi összefogás kapcsán felmerült az ételosztás lehetősége, a lakóközösségek monitorozása, a polgári engedetlenség általi árcsökkentés elérése, valamint egymás anyagi tippekkel való segítése. Az adományozásról szóló diskurzusban fontos szerepe volt a jóléti erkély fogalmának, amely arra világít rá, hogy jobb anyagi helyzetből nehéz rálátni a rászorulók valódi igényeire.
Egymás támogatását illetően a résztvevők kiemelték, hogy cél a használható, jó minőségű tárgyak adományozása, az igényfelmérés során pedig lehetőség szerint a rászorulókkal való személyes kapcsolat felvétele. Mivel gyakori jelenség a szakmai szervezeteken, alapítványokon át történő segítségnyújtás, így felmerült a bizalom és a bizonyosság kérdése, hogy vajon azokhoz kerülnek-e az adományozott tárgyak, akiknek szánják őket? Erre a jelenlévők megoldásként vetették fel annak lehetőségét, hogyha valaki egy konkrét személy vagy család megismerésével és állandó kapcsolattartással az egyéni, felmerülő igényeikre válaszol.
Az elszegényedés megelőzésének tárgyalása kapcsán fontos kijelentés volt, hogy városi szinten nem csak a polgármesteri hivatal, hanem az ellenzék szerepe is meghatározó. A megoldási javaslatok között felmerült az adócsökkentés, a vállalkozók bevonzása, új munkahelyek teremtése, a helyi cégek együttműködése, valamint Pécs kapcsán az egyetem és a polgármesteri hivatal összefogása.
A szöveg Kapás Réka munkája.
A következő Közvélemény április 20-án 17:00 órai kezdettel indul a Reggeliben!