Önsegítő csoportot szervez sérült gyermekek szülei számára a Fülesbagoly Fejlesztő Foglalkozások Egyesület. Az érintett szülők pszichés támogatásban részesülhetnek és megfelelő lelki támogatást is kaphatnak. Az egyének segítésén túl tudatosan erősítik a szülők közötti kapcsolatot, megteremtve a lehetőségét egy egymást segítő közösség kialakulásának.
“Számos olyan család van, ahol a gyermek érzékszervi akadályozottsággal vagy egyéb sérüléssel születik. A családokat az intézményrendszer inkább a praktikus oldalról támogatja, például hogy milyen további szakembereket érdemes felkeresni, és milyen fejlesztések javasoltak a gyermekek számára. Sok esetben a szülők pszichés támogatására már nincsen erőforrás, holott nem csak a gyerekek, hanem az egész család élethelyzete megváltozik” – magyarázta Matuz-Budai Tímea, az egyesület egyik vezetője. A családok harmonikus működéséhez elengedhetetlen szülők mentális egészsége, ami az új élethelyzethez való alkalmazkodást is segíti.
Az egyesület alapítói szaktársak voltak az egyetemen, innen az ismeretség. Jelenleg pszichológusként, PhD hallgatóként dolgoznak a szakterületeiken.“Szakemberként és a kutatásainkban is szorosan kapcsolódunk az érzékszervi akadályozottsággal élőkhöz. Hosszú évek óta foglalkozunk a célcsoportunk nehézségeinek pszichológiai aspektusaival” – mondta el Tímea, aki szerint az egyesület alapítása óta sok tartalmas kapcsolatot sikerült kialakítani más, témában jártas szakemberekkel és pedagógusokkal. Emellett különböző szervezetekkel és intézményekkel is állandó összeköttetésben vannak, ezekre támaszkodva érték el a szülőket.
Az egyesület önsegítő csoportja szeptemberben indult a Civil Közösségek Házában. Ebben a csoportban lehetősége van a résztvevőknek feldolgozni a megváltozott életkörülményeket, emellett a találkozások során képessé válnak erőforrásaikat fókuszba helyezni. “A foglalkozások keretét a gyász lélektana, a veszteségfeldolgozás különböző nézőpontjai adják” – részletezte az agendát Tímea. A tervezett szülői közösségbe az érdeklődők saját tapasztalataikal és élményeik megosztásával, egymás támogatásával kapcsolódhatnak. “Fontosnak tartjuk, hogy a hasonló élethelyzetben lévő szülők tudjanak egymásról, kapcsolódni tudjanak egymáshoz, és egy megtartó, segítő közösséget alkossanak végül” – zárta gondolatait az egyesület képviselője.
A civil közösségek részére kiírt ECK Inkubátor 2023 kapacitásfejlesztő támogatási program keretében 30+ közösség valósítja meg kezdeményezését. A sorozatunkban őket mutatjuk be.