A Balaton-felvidék tájképi és természeti állapotának megóvásával foglalkozik a Lovas Kikötő táj-érték-közösség csapata. Céljuk, hogy erősítsék a Lovas és a környékbeli településeken lévő civil szervezeteket, szerveződéseket és civil ügyek képviselőit jogi, szervezetfejlesztési és kommunikációs képzések segítségével, hogy környezeti és természeti érdekeik képviseletét hatékonyabban végezzék. Közben értéktúrák szervezésével szemléltetik a helyi lakosoknak, miért is érdemes ezt tenniük.
„A Balaton térség fejlesztése olyan építési beruházásokban valósul meg, amik nélkülözik a fenntarthatósági szempontokat, jelentős kárt tesznek a környezetben, vagy egyszerűen megsemmisítenek tájképi, természeti és épített értékeket.” – vázolta Csomai Lóránt, a csoport képviselője, hogy miért aktivizálódtak. Az önkormányzatok sok esetben egyéni, vagy befektetői érdekek mentén, megalapozott és objektív hatástanulmányok hiányában indítanak egyszerűsített eljárásokat a területek más célú hasznosításáért. A helyi lakosságnak a befejező szakaszban törvényi kötelezés okán biztosítanak véleményezési lehetőséget, de az észrevételeket rendszerint figyelmen kívül hagyják.
A probléma kezelésére indították el képzéssorozatukat. „A cél az volt, hogy a Lovason és a környékbeli településeken a tájképi, természeti és épített örökség értékeinek megőrzésére törekvő egyéni kezdeményezők és közösségek olyan képzést és ezáltal ismereteket kapjanak, ami segíti őket az ügyeik képviseletében és szerveződésük, vagy szervezetük fejlesztésében, fejlődésében” – részletezte tevékenységüket Lóránt. Öt alkalomból álló képzés és egy kickoff meeting keretein belül valósították meg a helyiek támogatását a Társaság A Szabadságjogokért és a Civil Kollégium Alapítvány közreműködésével.
A túrák alkalmával Lovas és Aszófő értékeit, fontosabb állomásait tekintették meg Pető Piroska értékvédelmi szakértő vezetésével. „Parasztházakat, szőlőhegyi présházat látogattunk meg, de a jellegzetes és egyedi balatoni házak látványa is felemelő volt. Aszófőn emlékezetes volt a templom és a pincesor bejárása, ahol meg is vendégeltek minket.” A túrák célja a felfedezés mellett a kapcsolatok kialakítása, tagtoborzás volt. A kirándulás, helyi értékek látogatása és információátadás ugyanis összekovácsoló erővel bír. Amellett, hogy figyelünk a környezetünkre, meglátjuk benne az értékeket, egymásra is hangolódunk, közösen élünk meg ilyen pillanatokat.
A Lovas Kikötő táj-érték-közösség az Inkubátor pályázat lezártával sem hagyja abba tevékenységét. „Jelentkeztünk az Ökotárs pályázatára, ahol az itt megvalósított cselekedeteket szélesítjük ki. Az egész Balatont körül ölelő civil összefogásban bízunk, ahol a „magyar tengerért” tennénk mindannyian. Még többet és még hatékonyabban szeretnénk elérni és tenni. Bárcsak megnyugodhatnánk, de nem lehet ölbe tett kézzel a vezetőkre bízni ezeket a dolgokat.”