Az Apolló Mozi mögött álló civil közösség az elmúlt évtizedekben alapjaiban értelmezte újra a mozi mint intézmény műfaji kereteit. Nekik köszönhetően ma jóval több mindent talál az Apolló ajtaján benyitó mozilátogató annál, mint amennyit a művészmozi címke alapján feltételezne. Párbeszédet, gondolatébresztő előadásokat, szellemi műhelyt, menedéket és töltekező pontot. Bemutatjuk az Emberség-díj 2024 civil közösség kategória jelöltjeit.
“A pécsi Apolló Mozi a régió egyetlen független művészmozijaként évek óta tűz műsorára olyan kortárs filmművészeti alkotásokat, melyek egyértelmű tematikája és célja a társadalmi érzékenyítés, az esélyegyenlőség képviselete, az előítéletesség és a kirekesztés elleni küzdelem”, olvasható az Apolló jelölésében. Nemcsak vetítenek, hanem otthont adnak fesztiváloknak, a közönségtalálkozókkal, filmklubokkal találkozási lehetőséget teremtenek, lehetőséget a dialógusra. Nyitott intézmény maroknyi csapattal, akik a befogadó attitűdjük ellenére (vagy mellett) egyértelműen foglalnak állást érzékeny kérdésekben.
Pedig az Apolló egyszerű moziként is szép teljesítményt könyvelhetne el: az Apollo Projectograph 1912-ben nyílt meg, Pécs első állandó mozijaként, „így az ország első kifejezetten mozinak épült hangosfilm-színházaként kezdte pályafutását. Az ezredfordulót követő bizonytalanság után 2004-től már jelentősen átalakítva, jelenlegi funkciójában, a régió egyetlen művészmozijaként tárta kapuit újra”, 2014-től pedig szabad, független, közhasznú, helyi nonprofit alapítvány gondozza azt elkötelezetten”, olvasható az Apolló honlapján. Nem túlzás azt állítani, hogy az elmúlt tíz évben jócskán túlnőtt a moziüzemeltetés feladatán és önmagán, hiszen a város egyik közkedvelt, alternatív kulturális pontjává vált.
Az apollósok nemcsak a marginalizálódásból hozták vissza a legendás mozit, de sikeresen vezették át a 21. századba, és találták meg fontos helyét egy vidék város életében. A műsorban pedig megférnek a műfaji koncepcióba illő közönségkedvencek és kasszasikerek éppúgy, mint a rétegfilmek, művészfilmek, közönségtalálkozók, különleges moziestek, filmklubok és elgondolkodtató beszélgetések.
Az Apollót működtető közösségben abban hisznek, hogy “a mozi mint szemléletformáló a kultúraközvetítésen túl korunk gazdasági, ökológiai és a társadalmi problémáinak közbeszédbe emeléséért is felelősséget kell vállaljon. Dolga a szórakoztatáson kívül, hogy alternatívákat, új nézőpontokat mutasson, hogy segítse a kritikus gondolkodást és a filmművészet eszközeivel járuljon hozzá a jelenlegi társadalmi rend megkérdőjelezéséhez és lehetséges, szebb világok elgondolásához”.
A műsorfüzet kizárólag önálló szerkesztői válogatásuk eredménye, döntéseikbe senki sem szól bele. Európai arthouse hagyományok szerint filmjeik nemzetközi fesztiválokon bizonyítanak, prominens rendezők kiemelkedő alkotásai, illetve hazai filmesek meghatározó művei. Kínálatuk aktuális dokumentumfilmekkel, művészeti ismeretterjesztő alkotásokkal és a filmvilág legtávolibb országainak darabjaival kiegészülve válik teljessé.
Az Apolló ma több mint mozi, nagybetűs és megkerülhetetlen intézmény, ami jelentős részben annak köszönhető, hogy elkötelezett civilek egy csoportja következetesen kitartott az elvei mellett, és a legnehezebb pillanatokban sem tették le vállukról a felelősséget.
Az Emberség-díj 2024-ről itt olvasható bővebb információ.